Oma loo räägib näiteks Lauri, kellel kunagi esimest kodulaenu võttes ütles tema kodupank talle laenust ära. "Sissetulek ei olevat piisav. Sain laenu konkureerivast pangast 10% omafinantseeringuga. Ometi pank nägi, et lisaks palgatulule saan veel ettevõtlustulu. Ja olin suutnud ka aastaid järjest arvestatava summa kõrvale panna," räägib ta.

Lauri võttiski seepeale teisest pangast kodulaenu ning kolis ka kõik arveldused sinna üle.

"Läks mööda 10 aastat ja oli vaja korterit vahetada seoses lapsele eraldi toa vajadusega, jätkab Lauri. "Olin vahepeal 3 korda ennetähtaegselt laenu tagasi ka maksnud nii et laenu jääk oli üsna väike. Uurisin siis kodupangast oma laenu võimekust ja öeldi, et põhimõtteliselt saaks, aga kuna ma olen ettevõtja, siis see on suur riski allikas ja pean suurt sissetulekut saama pikema perioodi. Kui oleksin lihtsalt palgatöötaja, oleks kõik OK."

Panga põhjendus oli, et ega ettevõtja ju sama palga juures kindlasti töömahu vähenemisel töötajat ei koonda, vaid jätab endale palga maksmata ja omad laenud tasumata. "Uurisin siis huvi pärast endisest kodupangast, kuidas seal laenuga lood on ja sealt sain vastuse üldse, et pool sellest saaksin, mis tarvis oleks. Mul oli uue elamise puhul planeeritud 30% kuni 35% omafinantseering ning kogu sisustuse raha oli kohe lisaks sellele reservis olemas. Sain positiivse vastuse jälle hoopis teistest pankadest ja nii toimus jälle kodupanga vahetus," räägib ta.

"Isegi see ei lugenud, et pangale sai edastatud 5 aasta tulud ja tõestatud, et olen maksevõimeline. Imelik on kogu protsessi juures see, et autoliisingu, mille kuumakse oleks suurem, kui eluasemelaenul, oleks saanud, aga eluasemelaenu mitte."

Sarnane kogemus oli olnud ka Henryl. Taotlesin kodulaenu summas 18000 eurot, mille peale esitas pank mulle rida tingimusi, mille pean täitma enne, kui nad mu jutule võtavad. Küll aga kõne lõpus öeldi, et samas kui te soovite ilma bürokraatitata asju ajada, siis anname teile selle 18000 aga intress oli umbes 12,5%. Igatahes suurenes nii igakuine makse kui kokku tagasimakstev summa märkimisväärselt."

"Lüües need numbrid kalkulaatorisse sisse sain aru, et mulle pakutakse SMS laenu vist hoopis, kus ma 18000 laenates maksan üle 30000 tagasi," imestab Henry.

"Mis teeb selle minu arvates humoorikaks ongi see, et kui muidu tuli igakuine makse 140€, siis tõestamaks et ma suudan seda maksta pidin läbima väga suure kadalipu. Küll aga olid valmis nad koheselt andma mulle 230€ kuumaksega pangalaenu," nendib mees.

Lisaks maksevõimekuse tõestamisele võib hätta jääda ka siis, kui tagatiseks pandud kinnisvara asub väljaspool Harjumaad. Erkile laenutaotlus lükatigi sellel põhjusel tagasi. "Ei loe tagatise väärtus ega sissetulekute suurus. Ega ka see, et tegelikult asub tagatis Tallinnast vaid 36 kilomeetri kaugusel Raplamaal - väljaspool Harjumaad ei ole elu võimalik," ütleb Erki.