"Oleme vennaga salapiirituse vedajate järeltulijad, pärit siitsamast külast ja tahame tutvustada seda erilist perioodi Eesti uuemast ajaloost," rääkis Tulivee keskuse juht Hannes Prits.

Lääne- ja Ida-Virumaa kohtumispaigas Purtse jõe suudmes Liimala külas sai nurgakivi Tulivee salapiirituse keskus, millega tahetakse koguda ja säilitada mälestusi salapiirituseveost Soome aastatel 1919-1932.

"Me oleme kogunud hulga piirituseveo alast materjali ning vahendeid, nende seas plaskusid, kanistreid, keha ümber kinnitatavaid piiritusenõusid ning me teeme ajaloo kogumises koostööd Viimsi Rannarahva muuseumiga," kirjeldas Prits.

Hakkavad rääkima piiritusekuningate lugusid

Keskuses on muuseumihoone koos majutusvõimalustega, välilava ja 15 meetrine vaatetorn. Hoones saab pidada seminare ja muid sündmusi, majutada inimesi ning suvisel ajal korraldada välikontserte.

2019. aasta mais valmivad hooned ehitab firma Trogar tellimusel Mapri Ehitus, projekteerija on AS Resand. Samas asub varem valminud Purtse sadam, mis nimetati 2015. aasta väikesadamaks ja restoranigiidi White guide poolt hinnatud Tulivee restoran.

Hannes Prits toonitas, et tema ja ta venna, Purtse sadama kapten Heigo Pritsu soov on teha asju teistmoodi. Nii näiteks hakkab iga hotellituba rääkima eri eesti piiritusekuninga lugu. "Ida-Virumaa mehed ise teevad siin vahvaid asju, ega keegi muu eriti ei tee," põhjendas ta.

Potentsiaali saada aasta puitehitiseks

Hoone ehitaja, Mapri Ehituse müügijuhi Margus Väärsi sõnul on Tulivee salapiirituse keskus neile eriline eeskätt seetõttu, et ettevõte saab enda geograafiat Ida-Virumaa suunas laiendada. "Hooned on arhitektuurselt väga ilusad ning ümbritsevasse keskkonda sobivad, nii sise- kui ka välisviimistluses on kasutusel palju tava- ning liimpuitu," rääkis ta.

Väärsi sõnul pakub niisuguse keskuse ehitamine võrreldes tootmis- ja tööstusobjektidega hingele rohkem toitu. "Usun, et sellega läheme ka konkursile Aasta puitehitis," lausus ta. Tulivee rannarestorani peahoone leidis 2017. aasta puitehitiste konkursil äramärkimist.

Muuseumi ehitust toetatakse Euroopa Liidu Regionaalarengu Fondist ligi 466 000 euroga. Kogu keskus läheb maksma 1,2 miljonit eurot. Kui arvestada ka sadamat ja restorani, on investeeringu suurus 2 miljonit eurot.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid