Uue nõukogu esimehe, Karolis Sankovski sõnul oli 2018. aasta Rail Baltica projekti elluviimisel märkimisväärne.

"Kõigi kolme liikmesriigi meeskonnad on jõudnud oluliste verstapostideni. Neist tähelepanuväärseimad on esimeste detailsete tehniliste projekteerimishangete väljakuulutamine ja kolmanda Euroopa Ühendamise Rahastu (CEF) lisatoetuse lepingu sõlmimine," märkis leedukas.

Sankovski sõnul ootab ta huviga projekti edasiminekut ja edukat koostööd RB Rail uue juhiga, kes peatselt valitakse. "On oluline tagada projekti küpsus järgmiseks Euroopa Ühendamise Rahastu toetuse vooruks, mis avab Rail Baltica jaoks uusi rahastamise võimalusi," rõhutas ühisettevõtte nõukogu juht.

Varasemalt töötanud energiasektoris

Sankovski oli enne RB Rail AS ühisettevõttega liitumist Litgrid AB juhatuses, mis on Leedu elektriülekandesüsteemi korraldamise ettevõte, ning juhtis selle strateegilise taristu osakonda.

Tema ametikohustuste hulka kuulus vastutamine elektriülekande kasutuselevõtu eest Leedu ja Poola (LitPol Link) ning Leedu ja Rootsi (NordBalt) vahel. Tegemist on strateegilise tähtsusega projektidega.

Karolis Sankovski on pidanud erinevaid ameteid elektritootmisele ja -jaotamisele ning kütte- ja ventilatsioonisüsteemidele spetsialiseerunud ettevõtetes. Ta on olnud keskkonnatalituse juht (LitPol Link Sp. z o.o.), jurist (Lietuvos Energija AB) ning müügi- ja turundusjuht (Veskonas UAB).

Sankovskil on õigusteaduse bakalaureusekraad Mykolas Romerise ülikoolist (Vilnius, Leedu) ning õigusteaduse magistrikraad Aix-Marseille‘ ülikoolist (Provence, Prantsusmaa).

Aktsionäride lepingu ja põhikirja kohaselt valitakse nõukogu, esimees ning kaks aseesimeest iga-aastase rotatsiooni alusel. Ühtlasi näeb aktsionäride leping ette, et nõukogu esimees vahetub roteeruvalt igal aastal ühisettevõtte järgmise liikmesriigi esindaja vastu. Käesoleval aastal on eesistujariigiks Leedu.

Igast riigist kaks nõukogu liiget

RB Rail AS nõukogu koosneb kuuest liikmest – iga aktsionär esitab kaks liiget. Nõukogu liikmed nimetatakse ametisse kolmeks aastaks. Eesti liikmed nõukogus on Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi transpordi osakonna asekantsleri nõunik Anti Moppel ning Rail Baltic Estonia juht Riia Sillave.

Läti esindajad nõukogus on ettevõtte Latvijas Dzelzceļš juhatuse esimees Edvīns Bērziņš ja Latvijas Dzelzceļš õigustalitluse asejuht Vineta Rudzīte. Leedust – Rail Baltica Statyba tegevjuht ja AB Lietuvos Geležinkeliai raudteetaristu juhataja Karolis Sankovski ning AB Lietuvos Geležinkeliai juhatuse esimees Romas Svedas.

RB RAIL AS on Eesti, Läti ja Leedu ühisettevõte, mis on loodud selleks, et ellu viia Rail Baltic – esimene omataoline Baltimaade-ülene taristuprojekt. AS RB RAIL on Rail Balticu projekti keskne koordinaator.

Ettevõtte tegevusvaldkonnad on raudteeliini projekteerimine, ehitamine ja turustamine. Projekt näeb ette taristu ehitamise kiirraudteeliinile, mis viib Tallinnast Leedu-Poola piirini.