Mullu kevadel loodud ja aasta lõpuks kuulutuste arvult teiseks tõusnud kinnisvaraportaali Kinnisvara24 juhatuse liige Kalev Roosiväli ütles, et senised turuvalitsejad kv.ee ja City24 on kinnisvarakuulutuste hinna põhjendamatult üles kruvinud.

„Oma kodu või maatükki müüa sooviva eraisiku käest küsib kv.ee täna kuuajalise kuulutamise eest ligi 36 eurot. Meie portaalis on eraklientidele kuulutuste avaldamine kuni kümme korda odavam ja näeme, et ka selle hinnataseme juures on mõistliku kasumlikkusega äri tegemine täiesti võimalik," selgitas Roosiväli, kelle sõnul plaanib veidi rohkem kui pool aastat tagasi loodud Kinnisvara24 jõuda kasumisse juba mõne kuu pärast.

Kinnisvara24 loodi eesmärgiga pakkuda konkurentsi kinnisvaraportaalide turul valitsevale monopolile ja survestada portaale kv.ee ja City24 hindu alandama. Eesti Meedia gruppi kuuluvatele portaalidele kv.ee ja City24 kuulub viimaste majandusaastaaruannete järgi ligikaudu 98-protsendiline turuosa.

„Turgu valitsevat seisundit ära kasutades on monopol tõstnud kinnisvarakuulutuste hindu viimase kahe aasta jooksul ligikaudu neli korda, teenides seeläbi miljoneid eurosid kasumit. Meie portaalis vara müümine on eraisikute jaoks ligikaudu 10 ja ettevõtjatele 3 korda odavam. Oleme oma hinnakirja külmutanud ja pakume klientidele kaheaastast hinnagarantiid, kuna konkurentide pidevad järsud hinnatõusud on kinnisvaramüüjad ja üürileandjad välja vihastanud," selgitas Roosiväli.

„Kv.ee püüab kinnisvarabüroodele seatud hirmkalleid hindu põhjendada, et sel moel ei pea tavatarbijad büroode kuulutusi oma taskust kinni maksma, kuid see väide tundub arusaamatu. Meie kogemus sarnase teenuse pakkumisel näitab, et kv.ee eraisikute hinnakiri on umbes 10 korda üle hinnatud," lausus Roosiväli.

Roosiväli hinnangul on peamiseks probleemiks olnud see, et kinnisvaraportaalide klientidel pole olnud võimalik teenust mujalt osta: „Eestis on varem toodud turule 5-6 uut kinnisvaraportaali, kuid edutult, sest turgu valitsev ettevõte kasutab ära oma monopoolset seisundit klientide vaba liikumise takistamiseks. Näiteks küsitakse kuulutuste XML-formaadis eksportimise eest lisatasu, mille maksmine käib väiksematel kinnisvarabüroodel üle jõu ja sisuliselt aheldatakse klient selle kaudu monopoli külge. Kinnisvarabürood on keerulises olukorras - ühest küljest on neil pärast Kinnisvara24 edukat turule toomist olemas soodsam alternatiivne koostööpartner, kuid turuliidri piirangud teevad portaali vahetuse nende jaoks väga ebamugavaks," lisas Roosiväli.

Ebamõistlike hindade ja klientide vaba liikumist takistava tegevuse tõttu on mitmed Eesti juhtivad kinnisvarabürood esitanud taotluse konkurentsiametile, et saada õiguslik hinnang monopoli tegevusele turgu valitseva seisundi ärakasutamisel.

Kinnisvara24 kasvas ligikaudu 24 000 kinnisvarakuulutusega Eesti suuruselt teiseks kinnisvaraportaaliks. Kinnisvara24 asutasid Ekspress Grupp ja Eesti juhtivad kinnisvarabürood 2017. aastal. Portaali haldab Kinnisvarakeskkond OÜ, mis kuulub 49% Ekspress Grupile ja 51% viiele kinnisvarabüroole.