Arvutil on kolm režiimi, kui see ei tööta ja selleks, et asjast aru saada, peaks teadma veidi, kuidas need töötavad, kirjutab Reader’s Digest.

Sleep-režiimi minnes, lülitab arvuti välja suurema osa protsesse, kuid jätab mällu pildi, viimastest tegevustest, et uuesti avades oleks võimalik sama asja jätkata. Veel on olemas hibernate-režiim, mis on sleep-režiimiga sarnane, kuid „uni“ on sügavam ja arvuti kasutab veelgi vähem energiat.

Kõige suurem erinevus tuleb sisse arvuti uuesti käivitamisel sleep-režiimist taastumine võtab vähem aega ja hibernate-režiimist välja tulemine kauem.

Energiakulu sama

Päris välja lülitamise järel aga ei kasuta arvuti peaaegu üldse energiat ning selle käigus suletakse ka kõik programmid. Varem on olnud liikvel jutte, et arvuti iga kasutuskorra järel väljalülitamine võtab rohkem energiat, kui selle puhkerežiimi jätmine, siis tänapäeval see nii enam pole.

Uuema tehnoloogiaga arvutitel ei kulu käivitamiseks ega välja lülitamiseks ning protsesside lõpetamiseks rohkem energiat. Samuti ei võta arvuti märkimisväärselt rohkem energiat, kui see on unerežiimis. Vahe kahe tegevuse vahel on väga väike ja tuleb sisse ainult aja näol, mis kulub uuesti käivitamisele.

Energiakulu poolest tasuks jälgida järelikult arvutikasutuse tihedust ja seda, kui tihti on seda uuesti vaja käivitada. Kui käivitamisi on tihedamalt võib kasutada unerežiimi ja kui arvutit vahepeal pikka aega ei kasutata, võiks selle välja lülitada.

Väljalülitamine siiski oluline

Kui on tekkinud harjumus näiteks igaks ööseks arvuti unerežiimi jätta, siis siiski on oluline vähemalt kord nädalas arvuti välja lülitada. Intensiivsema kasutamise korral on see eriti oluline, sest siis saab arvuti mälust poolikud asjad lõpetada.

Kui arvutit vahepeal välja ei lülitata või ei tehta restarti, siis võib arvuti oluliselt aeglasemaks muutuda. Põhjus seisneb selles, et protsessid, mis tegevuste tagataustal tegutsevad, vajavad vahepeal välja lülitamist.

Samuti aitab vähemalt kord nädalas arvuti välja lülitamine programmidel uuenenda. Tihti soovitataksegi juhul, kui arvuti on aeglaseks jäänud, see korraks välja lülitada. See võimaldab arvutil alustada kõiki protsesse uuelt lehelt.