Täna pealelõunase seisuga* Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjonile (ERJK) esitatud valimiskampaania aruannete kohaselt, mis kajastavad erinevate erakondade nimekirjades riigikogu valimistel kandideerinute isetehtud kulutusi ja tasumise allikaid, on näha, et kõige suurem kulutaja 41 315 euroga sotsiaaldemokraat Anatassia Kovalenko, kes talle antud 357 häälega riigikokku ei pääsenud. Iga saadud hääl läks talle maksma 115,73 eurot.

Oma taskust makstud kampaaniakulude poolest järgnevad Kovalenkole Isamaa liige Priit Sibul 26 174 euroga ja keskerakondlane Marek Jürgenson 24 248 euroga. Küll aga pääsesid nad mõlemad ka parlamenti, Sibul sai 1406 häält ja Jürgenson 1813 häält. Mõlemad on märkinud, et lisaks isiklikele vahenditele said nad ka eraisikutelt annetusi. Sibula puhul küündis see summa 7048 euroni ning Jürgenson on märkinud, et 10 000 euroga toetas teda ka Bigbanki üks osanikest, Parvel Pruunsild.

Kümne suurima isikliku kampaaniaraha kulutaja hulka jõudsid veel neli riigikokku mitte pääsenud kandidaati. Nendeks olid Eva Kams Isamaast (kulutas 19 207 eurot ja sai 660 häält), Argo Luude EKRE-st (kulutas 18 771 eurot ja sai 353 häält), keskerakondlane Kristiina Heinmets-Aigro (18 614 ja sai 222 häält) ning Isamaa ridades kandideerinud Lauri Vahtre (kulutas 17 256 eurot ja sai 876 häält). Heinmets-Aigro oli Kovalenko järel ka kõige kallima hääle maksumusega, iga talle antud hääl läks maksma kandidaadile 83,85 eurot.

Kui vaadata viit suurimat kulutajat iga erakonna lõikes, siis kõigil tänaseks aruande esitanud erakondadel oli selles nimistus vähemalt üks kandidaat, kes riigikokku ei pääsenud. Kahel erakonnal – sotsiaaldemokraatidel ja EKRE-l – oli see kusjuures kandidaat, kes oli enim isiklikku raha kampaania alla pannud.

*08.04 kell 15 seisuga olid kampaaniakulu aruanded esitamata veel Elurikkuse Erakonnal, Vabaerakonnal ja Eestimaa Ühendatud Vasakparteil

**tegemist on kandidaadiga, kes rahva poolt saadud häälte poolest valituks ei osutunud, kuid pääses riigikokku asendusliikmena

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid