Euroapteegi farmatseut Heikko Tiits räägib, et on täheldanud, kuidas mõned inimesed on sõna "vatitikud" sujuvalt asendanud sõnaga "kõrvatikud." "Selliseid asju nagu kõrvatikud tegelikkuses ei eksisteeri. Need ei ole kõrvade puhastamisel kõige ohutumad abimehed," ütles ta.

Miks mitte? "Esiteks võib inimene lükata vatitikuga kõrvavaigutroppi välja õngitsedes seda veel sügavamale kuulmekäiku, mis käigu omakorda ummistab," hoiatab Tiits.

Teiseks võib inimene kasutada vatitikku liiga agressiivselt ning lükata selle liiga sügavale kõrva ning tekitada kuulmekile vigastuse või purunemise. "Selle tagajärjel on kuulmisvõime täielikult häiritud," mainib apteeker.

Kolmandaks on oht, et tiku kasutamisel kõrvas tekitatakse erinevaid kuulmekäiguseina nahavigastusi. Kui nahk on vigastatud, võib sealt areneda edasi põletik, seen-nakkused, ekseemid jms.

Kuidas siis kõrvu puhastama peaks?

Tiits mainib, et kõrvu saab puhastada ideaalselt vatitikkude asemel pehmemate vatitupsudega või näiteks rulli keeratud pisikeste marlilappidega. "Ka omaenda väiksema sõrmega saab kõrva puhastada, ta on täpselt paraja pikkuse ja paksusega ning nii sügavale kõrva ei mahu, kus ta võiks kõrva kahjustada," soovitab ta.

Kõrva puhastamiseks saab kasutada ka sooja vett (kindlasti mitte külma!), füsioloogilist või hüpertoonilist soolalahust. Ka vesinikperoksiid ehk vesinik aitab, kuid seda on soovitatav lahjendada 1:10 veega, sest tavaline kontsentreeritud vesinikperoksiid on mõeldud ikkagi haavade desinfitseerimiseks.

"Muidugi ka apteegiriiulitelt leiab palju erinevaid ja tõhusaid õli, alkoholi- ja mittealkoholi baasil erinevaid kõrvalahuseid, spreisi, tilku jms. On olemas ka lahuseid, kus on kaasas pump-aspiraator. Tõhusad on näiteks oliivõli baasil kõrvaspreid, lisaks vaigukorgi lagundamisele pehmendavad ka ärritunud väliskõrva nahka. Sobilikud ka teised kõrvalahused ja tilgad. Valik on üsna lai," räägib Tiits.