Coop Panga juhatuse esimees Margus Rink rääkis, et kuna enamik Eesti pankade kontoreid on viimastel aastatel lõpetanud sularahaga arveldamise ja sissemakse võimalustega pangaautomaate on väljaspool suuremaid linnu vähe, siis peavad kliendid täna sularaha arvele panemiseks sõitma tihti kümneid kilomeetreid. “Lahendame selle probleemi, sest suurendame sularaha sissemakse kohtade arvu üle Eesti enam kui kaks korda,” lausus Rink.

Tema sõnul näitab statistika, et sularahaga arveldamine on Eestis jätkuvalt väga levinud – pea pooled Coopi kaupluste ostudest tehakse sularahas. “Sularaha väljamakse teenust kasutatakse Coopi kaupluse kassades igakuiselt ligi 30 000 korda ehk keskmiselt 1000 korda päevas. Sularaha sissemakseid pakkudes astume järgmise sammu,” lausus Rink.

Coop Pank avab sularaha sissemaksete teenuse 21. mail 138 kaupluses. Järk-järgult liidetakse süsteemiga rohkem kauplusi ja hiljemalt suve keskpaigaks toimib teenus enam kui 300 Coopi kaupluses üle Eesti. Täpsema sularaha sissemakset võimaldavate kaupluste nimekirja leiate: https://www.cooppank.ee/sula

Koostöös Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsiooniga (EVEA) läbi viidud küsitlus näitas, et ligi 70% vastanute jaoks on sularaha sissemakse võimaluste vähesus probleem. ”Ligi 80% ettevõtjatest on vajanud sularaha sissemakse võimalust viimase aasta jooksul ning umbes pooled vajavad seda teenust vähemalt kord kuus. Pooled vastanud väike- ja keskmise suurusega ettevõtjad sooviksid ka, et sissemakse võimalus oleks lähemal kui täna. Loodan, et Coopi kauplused saavad neile heaks lahenduseks,“ sõnas EVEA president Heiki Rits.

Sularaha sissemakse toimib kaupluse kassas sama lihtsalt nagu pangaautomaadis. Klient ulatab sularaha müüja kätte, sisestab oma pangakaardi makseterminali ja kinnitab summa PIN-koodi sisestamisega. Müüja ulatab seejärel kliendile sissemakset kinnitava kassatšeki.

Teenust saavad kasutada ainult Coop Panga era- ja ärikliendid, sest sularaha kantakse kliendi Coop Pangas asuvale arveldusarvele. Coop Panga erakliendid saavad arvele panna kuni 1000 eurot päevas ja 2000 eurot kuus. Coop Panga ärikliendid saavad kontole kanda kuni 1000 eurot päevas ja 10 000 eurot kuus. Raha jõuab arvele hetkega ja on koheselt kasutatav. Arvele saab panna ka münte.

Coop Panga arvelduspaketiga liitunud klientidele on teenus tasuta. Teistele Coop Panga klientidele kehtib teenustasu 2 eurot + 0,5% sissemakstavast summast. Teiste pankade kliendid, kes soovivad teenust kasutada, peavad avama arvelduskonto Coop Pangas ja tellima pangakaardi.

Taust:

Eesti Panga statistika kohaselt võeti tänavu märtsis Eestis sularaha välja keskmiselt 87 000 korda päevas ja maksti sisse keskmiselt 14 000 korda päevas.

Igas kuus tehakse Coopi kaupluste kassades ligi 30 000 sularaha väljavõtmise tehingut

Pea pooled Coopi kaupluse ostudest tehakse sularahas, sularahatehingute osakaal on suurem väikestes asulates.

Eesti pankadel on kokku 45 sularahaga arveldavat pangakontorit ja 211 sularaha sissemaksete automaati, millele lisanduvad enam kui 300 Coopi kauplust suurendavad sissemakse võimalusi üle 2 korra. Eelkõige suureneb sissemakse võimaluste arv väljaspool suuri linnasid.