Oled koolis näpuotsaga proovinud teadlaseks olemist; oled põnevuse ja ehk pisukese imetlusega jälginud “Rakett 69” võistlejaid teleekraanilt? Märganud, et väikese Eesti teadus ja teadlased on mitmes vallas maailma tipus või selle lähedal?

Oled kuulnud, et Eesti teadlastel on palju uudseid ideid ja potentsiaali ning poliitikud sõlminud teadusleppe, kuna ilma teaduseta ei ole tänases maailmas võimalik soovitud arengut mistahes eluvaldkonnas ette kujutada? Muidugi! Aga su hinges valitseb siiski kahtlus, et teadus on keeruline ja elukauge ning tee teadlaseks pikk ja okkaline?

Päikselise suve alguses on paslik meenutada õpetussõnu ühest eestlaste lemmikfilmist: “Keeruliseks ära sina ise oma elu ela!”. Loomulikult ei saa keegi tippteadlaseks ilma pingutuse ja sihikindluseta, kuid tee on tänastele noortele valla ning pakub kuhjaga põnevust ja võimalusi, millest kinni haarata.
Kui oled leidnud südamelähedase valdkonna ja astunud ülikooli, pakuvad praegused õppekavad mitmeid võimalusi lisaks näpuotstele käed isegi küünarnukkideni teaduse köögipoolel taignasse pista.

Mäletad seda mõnusat tunnet, kui said väiksena ema kõrval näpuga taignapotist magusat vaapa või tummist pirukasisu limpsida ning vahest ka omapäi erinevate koostisainete kokku segamist katsetada? Täpselt niisama mõnus on juba kogenud teadlaste kõrval teaduse tegemise kunsti õppida!

Ja isegi, kui esimesed omapäi teaduse tegemise katsetused lõppevad sarnaselt esimese plaadikoogiga, mis ahjus laiali valgus (sest jahu oli ununenud), on see väärtuslik kogemus, mille pinnalt edasi pürgida.

Eestis on, kuhu püüelda. Teadlaste järelkasvu vajadus on tõsine ja nii on ülikoolid astunud mitmeid samme, et noorte teed teaduse poole siluda. Bakalaureuse- ja magistritasemel on võimalik teadlastele omaseid tööriistu katsetada nii omaette kui ka mitmekesi koos, lahata probleeme mitte ainult läbi teoreetilise prisma, vaid otsida lahendusi ka üsna elulistele probleemidele.

Doktoritasemele jõudnutele avame teadlaskarjääri nooremteaduri ametikohal, tagades Eesti keskmise sissetuleku. Doktorikraadiga noortele võimaldab Tallinna Ülikooli uus karjäärimudel lektori ametikohal jätkata senisest suuremas mahus teadustegevust, et siis teha otsus, kas jääda teadlaseks ülikooli või liikuda hoopis muudesse eluvaldkondadesse, sest teadlasele omast analüütilist mõtlemist ja teadmistepõhist otsustamise kunsti oskavad tänased ja homsed juhid tööjõuturult otsida ning väärtustada!

Ülikool omakorda väärtustab erineva kogemuse ja eluvaldkondade tunnetusega teadlaste koostööd ja hoiab uksed lahti kõigile, kes teaduse kokakunstist lugu peavad!