Kas tänapäeva rikkad on ka ajaloos tegijad? Rockefeller oli Bezosest kolm korda rikkam
Kui võrrelda maailma ajaloo rikkamate inimeste vara võrdluses sisemajanduse kogutoodanguga, siis ei ole maailma praegune rikkurite edetabeli juht Jeff Bezos sugugi kõige rikkam mees ajaloos, kirjutab Bloomberg.
Maailma rikkaima mehe Jeff Bezose varade väärtus on 117 miljardit dollarit. Maailma rikkaimal naisel, L’Oreali pärijal Francoise Bettencourt Meyersil on vara aga 54 miljardi dollari eest.
Kui rikkad on nad aga võrreldes ajaloo rikkaimatega? Bloomberg toob välja inimesed, kes pretendeerivad rikkamateks.
Ameerika Ühendriikide magnaadist naftatööstur John D. Rockefeller, keda peetakse maailma esimeseks miljardäriks, teenis oma karjääri jooksul New York Timesi 1937. aasta ülevaate kohaselt umbes 1,5 miljardit dollarit. Tänases vääringus oleks see umbes 26 miljardit dollarit.
Measuringworth. comi loonud ökonomisti Samuel Williamsoni sõnul on aga parem võrdlusmõõdik hoopis vara suhe sisemajanduse kogutoodangusse (SKT). 1937. aastal moodustas Rockefelleri 1,5 miljardit umbes 1,6% SKTst. Kui tal oleks sama suhe ka tänapäeval, oleks Rockefeller kolm korda rikkam kui Bezos.
Allpool on välja toodud mõnede ajalooliste isikute kõrghetke varade väärtus praegu Williamsoni meetodi alusel arvestatuna:
Bill Gates- 213 miljardit dollarit.
Warren Buffett- 93 miljardit dollarit.
John D. Rockefeller- 331 miljardit dollarit.
Andrew Carnegie, kes müüs oma terasefirma 1901. aastal J.P.Morganile 480 miljoni dollari eest- 321 miljardit dollarit.
Cornelius Vanderbilt- laevandus- ning raudteemagnaat- 238 miljardit dollarit.
Marcus Licinius Crassus- Rooma poliitik- 210 miljardit dollarit.