Kaubad olid 2018. aasta maiga võrreldes 2,3% ja teenused 4,7% kallimad. Kaupade ja teenuste administratiivselt reguleeritavad hinnad on eelmise aasta maiga võrreldes tõusnud 4,1% ja mittereguleeritavad hinnad 2,9%.

2018. aasta maiga võrreldes mõjutas tarbijahinnaindeksit enim eluase, mis andis kogutõusust üle veerandi. 70% sellest andsid elekter, soojusenergia ja küte, kus kodudesse jõudnud elekter oli kallinenud 6,3% ja tahkekütused 14,2%.

Ligi veerandi kogutõusust andsid toit ja mittealkohoolsed joogid, millest omakorda üle 80% andis aastataguse ajaga võrreldes 32% kallinenud köögivili. Võrreldes 2018. aasta maiga oli bensiin 4,4% ja diislikütus 6,8% kallim. Toidukaupadest on sama ajaga enim kallinenud värske köögivili (53%) ja kartul (46%) ning odavnenud värske puuvili ja munad (11%).

Aprilliga võrreldes oli mais tarbijahinnaindeksi suurim mõjutaja transport, kus maiks ostetud lennukipiletid olid 23% odavamad kui aprilliks ostetud piletid. Suuremat mõju indeksi muutusele avaldas veel majutusteenuste 16,5% sesoonne hinnatõus ning toidu ja mittealkohoolsete jookide kallinemine, kus köögivili kallines kuuga 2,1%.

Statistikaamet avaldab tarbijahinnaindeksi iga kuu 5. tööpäeval pärast aruandeperioodi lõppu. Statistikatöö „Tarbijahinnaindeks“ avaliku huvi peamine esindaja on Rahandusministeerium, kelle tellimusel Statistikaamet selle statistikatöö tegemiseks andmeid kogub ja analüüsib.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena