Politsei- ja piirivalveameti Lõuna prefektuuri teatel avastati eelmisel nädalal Tartus kahel korral võltsimistunnustega raha.

23. juulil avastati Tartus Ringtee tänava kauplusest võltsimistunnustega 50-eurone rahatäht, mis saadeti ekspertiisi. 22. juulil avastati Tartus Võru tänava ettevõttest võltsimistunnusega 2-eurone münt, mis saadeti ekspertiisi.

Lõuna prefektuuri uurija Andres Tamme sõnul laekub igas kuus politseile umbes neli-viis teadet valeraha juhtumitest. "Võrreldes varasemate aastatega on teateid valerahast oluliselt vähemaks jäänud ja seda peamiselt kolmel põhjusel. Esiteks on tõusnud inimeste teadlikkus ja tähelepanelikkus sularahaga arveldamisel, teiseks on väga paljud kaupmehed omale soetanud korralikud sularaha kontrollimise seadmed ning uuendanud neis kasutatavaid programme ning kolmandaks teeb ses valdkonnas väga head tööd ka maksu- ja tolliamet, kes on riiki saabuvatest postisaadetistest tuvastanud üksjagu valeraha ning välistanud seeläbi valeraha ringlusesse jõudmise," kommenteeris ta.

Tamme sõnul jõuab politseini kõige rohkem teateid 50-euroste pangatähtede võltsingutest aga sekka jagub juhtumeid ka võltsitud müntidest ning teistestki erineva nimiväärtusega rahatähtedest. "On olnud mõned üksikjuhtumid, kui politseini on jõudnud ka 200-eurosed ja 500-eurosed rahatähed, kuid need on tõesti harvad juhtumid, sest igapäevaselt ei liigu sedavõrd suuri rahatähti teenindavas sektoris," rääkis Tamm.

"Kui inimene avastab võltsimistunnustega kupüüri, siis peab ta sellest koheselt politseile teatama. Kui valerahast püütakse vabaneda ehk teisisõnu püütakse näiteks sellega kusagil maksta, siis on tegemist juba kuriteoga," hoiatas Tamm.

Vaata tabelist, kui palju on võltsitud raha Eestis avastatud!

Allikas: Eesti kohtuekspertiisi instituut


Politsei soovitab:

Sularahaga arveldamisel, eriti suurema nimiväärtusega kupüüride vastuvõtmisel, tuleb leida see aeg, et need üle vaadata. Eriti tähelepanelik tuleb kaupmeestel olla aga eelkõige sellistel juhtudel, kus suure raha eest tehakse väga väikene ost, et rohkem vahetusraha tagasi saada.

Sularahaga arveldamisel tuleb poepidajatel pöörata tähelepanu kõikidele kupüüridele ning neid enne ostutehingu lõpetamist kindlasti kontrollida. Kui kaupmehel ei ole aga sularaha kontrollimiseks mõeldud aparaati võiks tal siis käepärast olla kasvõi mõni eksemplar nendest arvukatest abimaterjalidest, mida enne euro tulekut igal pool laialdaselt levitati ja kus on piltlikult välja toodud eurorahatähtede turvaelemendid.

Euro rahatähtedel kasutatakse mitmeid kõrgtehnoloogilisi turvaelemente, mis muudab nende reprodutseerimise äärmiselt keeruliseks.

Turvaelementide abil saab rahatähtede ehtsust ka ise kontrollida, selleks on kolm lihtsat võimalust:

  • Katsu reljeeftrükki – see eriline trükitehnika annab pangatähtedele ainulaadse tekstuuri. Rahatähe paber on krobeline ja tugev. Sõrmedega katsudes on tunda, et kohati on trükivärv tihedam. Müntide puhul tuleb pingsalt vaadata metallile sisse pressitud trükki ning jälgida, et münt oleks tervik ning ei koosneks kahest kokku pandud poolest.
  • Vaata: Pangatähte vastu valgust hoides on näha vesimärk (akna või värava motiiv ja nimiväärtuse kujutis), turvaniit ja katkendlik number. Need kolm turvaelementi on nähtavad ehtsate pangatähtede esi- ja tagaküljel.
  • Kalluta: Pangatähte kallutades ilmub selle esiküljel asetseval hologrammil nähtavale muutuv kujutis ja akna või värava kujutis. Tagaküljel on näha kuldne riba (5-, 10- ja 20-eurone) või muutuva värviga nimiväärtus (50-, 100-, 200- ja 500-eurone).