Eelmise nädala Kasuliku artiklist selgus, et Eestis on müügil bambustopse, mis hiljutise Saksamaal tehtud uuringu kohaselt võivad olla kasutajate tervisele ohtlikud. Nimelt selgus, et kui valada bambusest topsidesse kuuma vett, hakkab liimimiskohtadelt eralduma piirmäärasid ületavaid ohtlikke aineid, eriti melamiini. Melamiin võib põhjustada põie- ja neeruprobleeme. Samuti eraldus formaldehüüdi, mis võib ärritada silmi, nahka ja hingamissüsteemi ning sisse hingates põhjustada ka vähki.

Veterinaar- ja toiduameti toiduosakonna peaspetsialisti Katrin Jõgi sõnul on arutelud bambust sisaldavate plastmaterjalide üle kestnud Euroopa Liidus juba mõnda aega ning möödunud kuul andis Euroopa Komisjon välja dokumendi, mis arutelud kokku võtab. Muuhulgas tõdetakse seal, et kui kui toodete melamiini ja formaldehüüdi määrad ületavad limiite, tuleb need bambustopsid turult tagasi kutsuda. Samas ei tähenda see automaatselt kõigi bambustopside tagasikutsumist, vaid ainult neid, mille puhul on probleemid tõestatud.

„Kui tooted on nõuetekohaselt toodetud ja märgistatud ning toodete ohutus on tõendatud, ei näe põhjust toodete müügi peatamiseks. Kahjuks pole olemasoleva informatsiooni põhjal anda adekvaatset hinnangut bambusest tasside ohtlikkuse kohta tarbijatele. Tarbijatel soovitan hoolega lugeda ja järgida toote etiketil esitatud informatsiooni ja juhiseid. Kindlasti pöörata tähelepanu sellele, kas toodet võib kasutada mikrolaineahjus, kas toode sobib kuuma joogi hoiustamiseks ning kas toode on sobiv korduvkasutamiseks,” sõnas Jõgi.

Eesti bambustopside maaletoojad on seni suhtunud Saksamaa organisatsiooni Stiftung Warentest testi erinevalt. Kui osad maaletoojad on seadnud testi tulemused kahtluse alla ning sellest lähtuvalt ei pea vajalikuks ka toodet müügist eemaldada, siis on küllalt ka neid, kes võtavad täieliku selguse saabumiseni osa tüüpi bambustasse lettidelt maha.