“Kui teisest pensionisambast hakkab raha välja voolama, siis osa kulutatakse niisama ära, aga mingi tükk jõuab ka kinnisvarasse. Turule tuleb juurde piiripealseid ostjaid, kes saavad teisest sambast vabanenud rahaga kodu ostmiseks vajaliku omafinantseeringu kokku. See suurendab ennekõike odavamate korterite nõudlust,” lisas Vahter. “Osa pensioniraha pannakse kinnisvarasse ka lihtsalt investeeringuna ning väljaüürimiseks. Kinnisvara on tavainimesele lihtsamini mõistetav ja pigem väiksema riskiga kui näiteks aktsiad või keerulisema ülesehitusega finantsinstrumendid.”

Tema sõnul võib praegune hinnaseis paari aasta pärast isegi soodne tunduda. “Euroopa keskpank trükib raha juurde, mis tähendab, et odava laenu ja inflatsiooni toel jätkub ka hinnatõus,” rääkis Vahter.

Septembris tehti Tallinnas kinnisvaraga kokku 1152 ostu-müügitehingut 130 miljoni euro väärtuses, mis on üheksa protsenti rohkem kui eelmisel kuul.

Septembris müüdi Tallinnas 824 korterit, mis on 5,8 protsenti rohkem kui augustis. Korteri keskmine ruutmeetri hind tõusis kuuga 0,9 ja aastaga 7,3 protsenti 1951 euroni. Septembris müüdi kalleim korter 576 000 ning odavaim 9000 euroga.

Septembris müüdi Tallinnas 37 hoonestatud elamumaa krunti, mis on üheksa võrra vähem kui varasemal kuul. Kalleim eramu müüdi 740 000 ning soodsaim 50 000 euro eest.

Möödunud kuul müüdi Tallinnas 17 elamumaa krunti, mis on augustiga võrreldes kaheksa võrra enam. Kalleim krunt maksis 762 000 ning odavaim 68 000 eurot.

Septembris maksis Tallinna korteri ruutmeeter keskmiselt 1951 eurot, mis on eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 7,3 protsenti kallim, analüüsib Eesti üks suuremaid kinnisvarafirmasid 1Partner Maa-ameti tehinguülevaadet.