Politsei- ja piirivalveameti Lõuna prefektuur andis täna teada politseile 14. novembril laekunud avaldusest, kus pahaaimamatu tartlane kaotas pangakelmuse tõttu oma kontolt 4777 eurot.

Mehele saabus näiliselt SEB pangast kiri, milles teatati tagasimaksest, kirjale oli lisatud tagasimakse link. Mees klikkis lingil ning sisestas leheküljele oma PIN-koodi ning avastas peale seda, et on sooritanud 4777-eurose makse võõrale välismaisele pangakontole. Politsei alustas kelmusjuhtumi uurimiseks kriminaalmenetlust.

PPA pressiesindaja Kerly Virk kinnitas, et tegemist on sama kirjaga, mis levis SEB nimel eelmisel nädalal. "Jah, see oli just kui SEB nimelt tulnud kiri, mis viis inimese libalehele - veeb nägi välja kui pangaleht, aga veebiaadressi ribal oli valeaadress," sõnas Virk.

"Seda veebiaadressi saanuks uurida, et see pole ōige pangaveeb. Uurimises selgitame, kes selle taga on ja mis vōimalused on raha tagasi saada," lisas ta.

Eelmisel nädalal kirjutas Kasulik ohtlikust SEB õngitsuskirjast, mis teatas tagasimaksest inimese pangakontole. Tegemist on pettusega, mille kujundus on pangalingile väga sarnane, SEB pank kinnitas, et nemad selliseid kirju ei saada.

Politsei soovitused, kuidas pettuse ohvriks mitte sattuda:

  • ära avalikusta oma PIN koodi ja /või internetipanga paroole; ära anna neid edasi kolmandatel isikutele;
  • ära hoia pangakaarti ja internetipanga parooli kaarti koos PIN-koodi/salasõnaga. Hoia need alati teine-teisest rangelt lahus, kõige parem kui PIN kood ja salasõna oleksid sul peas. Sama reegel ka ID-kaardi PIN 1 ja PIN2 kohta;
  • ära sisesta kergekäeliselt oma krediitkaardi numbrit/panga paroole, kui sul neid küsitakse. Pank ei küsi neid sinult kunagi e-maili teel - tal on need tavaliselt olemas. Kui kahtled - helista oma panka ja küsi kas nad koguvad e-mailide teel krediitkaardi numbreid/paroole;


Teadmiseks kelmuse ohvrile

Kui oled langenud kelmuse ohvriks, teata sellest kindlasti politseid. Sellega kaitsed ennast ja teisi. Mida varem politsei kelmusest teada saab ja kelmi suhtes menetlust alustab, seda väiksem on ohvrite arv.

Kui on toimunud manipulatsioonid pangakontoga või on sinu teadmata sinu pangakontolt võetud välja sularaha, siis teavita sellest koheselt panka. Pangaülekannete ja krediitkaardi tehingute puhul on kiire teavitamise puhul lootust, et tehingut ei jõuta lõpuni viia ja pank peatab tehingu/väljamakse.