„Kui täiskasvanutega juhtub rohkem õnnetusi just suvise puhkuse ajal tervisesporti ja aiatöid tehes, siis kooliealiste laste õnnetusjuhtumite periood algab alati kooliaasta ja trennihooaja saabumisega. Sel perioodil registreerime 70 protsenti kõikidest laste õnnetusjuhtumitest,“ rääkis Seesami õnnetusjuhtumikindlustuse tootejuht Dagmar Gilden pressiteate vahendusel.

Kindlustaja sõnul troonivad õnnetuste edetabelit kukkumised ja ebaõnnestunud löögid pallimängude käigus, mille tagajärjeks on hüppeliigese vigastused ja sõrmede traumad. Ligi pooled pallimänguvigastustest saadakse kehalise kasvatuse tundidest, ülejäänud trennidest ja vabal ajal pallimängudest. Kokku on pea pooled Seesamis registreeritud laste õnnetusjuhtumitest seotud sporditraumadega.

Neile õnnetustele järgnevad kukkumised jalg- ja tõukerattalt, mis päädivad tavaliselt luumurdude ja hambavigastustega. Kuid tuleb ka ette seda, et sõidetakse kogemata vastu naabri autot. „Kaherattalistega juhtuvate õnnetuste tõsidus on pea alati ennetatav kiivri ja muu turvavarustuse kasutamisega. Kahjuks näeme aga oma töös tihti, kuidas kiivri korrektset kinnitamist ei peeta oluliseks või puudub see tähtis kaitsevahend sootuks,“ tunnistas Gilden.

Õnnetusjuhtumite edetabelisse mahub kahjuks ka rohkelt õnnetusi, kus võrrandi peaosaliseks kuum vesi ja tagajärjeks karmid põletushaavad. Kuna lapsed on aktiivsed tegutsejad ja tegijatel teadupärast ka juhtub, paneb kindlustaja lapsevanematele südamele alati kuuma veega toimetamisel veenduda, et laps ikka ohutus kauguses viibiks.

Kui kooliealistega juhtuvad õnnetused palli mängides ja rattaga sõites, siis eelkooliealised lapsed vigastavad end enim mänguväljakutel ning levinud traumade hulgas on ka kodarluu- või õlavarreluu murrud. Ette tuleb ka kukkumisi kodus, mis päädivad tihti põrutuste ja haavadega.

„Kuna väikelastega juhtuvad õnnetused on need, mille tagajärjel tuleb lapsevanemal tõenäolisemalt mõneks ajaks töölt eemale jääda, siis on hakatud pere noorimaid ka üha rohkem kindlustama. Tõusutrendis on just 1-4 aastaste väikelaste kindlustamine. Lisaks peavad õnnetusjuhtumikindlustust oluliseks need lapsevanemad, kelle laps mõne harrastusega tegeleb,“ selgitas Gilden.