„Kingituste ostmise periood pole tipphooaeg ainult äridele, vaid ka kelmidele. Ausa ja usaldusväärsena näiva veebilehe loomine on lihtne ja ei vaja eriteadmisi. Tihtipeale pole vaja isegi veebilehte luua – piisab vaid suurt allahindlust pakkuva postituse tegemisest sotsiaalmeedias,“ ütles Luminori operatsiooniriskijuht Kristi Toommägi. „Seetõttu peavad inimesed internetist ostmisel olema väga tähelepanelikud ja kontrollima ettevõtte tausta. Suur ohumärk on kindlasti see, kui pakutakse näiteks 600 eurost käekella, arvutit või telefoni ainult 100 euroga. Kui miski paistab liiga hea, et tõsi olla, siis enamasti see seda polegi,“ lisas ta.

Toommägi sõnul tegutsevad interneti võltspoed aastaringselt, kuid eriti aktiivsed ollakse just enne talvepühi. „Põhjus on lihtne – inimesed kiirustavad kinke ostma ning soovivad neid saada võimalikult odavalt. Paraku hajub kiirustades tähelepanu ning tekib suurem oht langeda petiste lõksu,“ täpsustas ta.

Viimase kuu jooksul on Luminori poole pöördunud mitu klienti, kes kahtlustasid, et nad on kandnud raha või sisestanud krediitkaardi andmed võltsitud e-poe lehele. Keskmine kahju saamata jäänud kauba eest jääb enamasti 100 euro juurde. Kahju võib olla veelgi suurem, kui ostja sisestab oma krediitkaardi andmed ning ei pane tähele tema kontolt salaja tehtud tehinguid.

Kuidas end kaitsta?

„Kui hakkate ostma mõnest vähetuntud e-poest kaupa, siis ühte kindlat retsepti veebipoe ehtsuses veendumiseks pakkuda ei ole. Petturid on õppinud kloonima erinevaid Visa ja Mastercardi silte ning targemad lisavad oma lehele lausa mitmeid turvalisusele viitavaid märke. Tänapäeval on turvalist ostukohta väga keeruline eristada,“ rõhutas Kristi Toommägi.

Seetõttu on Toommägi sõnul vaja ostukoha kohta koguda võimalikult palju informatsiooni ja nende ehtsust kriitiliselt hinnata. „Kui oled sellegipoolest avastanud, et oled petturitele kandnud raha või jaganud nendega oma krediitkaardiandmeid, siis tuleb sellest kindlasti koheselt teavitada oma panka ja politseid,“ soovitas ta.

Võltsitud e-poele viitavad märgid:

  • Tohutud allahindlused, mis paistavad liiga head, et olla tõsi.
  • Veebileht töötab tõrgetega: lingid on katkised, nupud ei tööta ja leht annab veateateid.
  • Puuduvad kontaktid või ei ole need kasutusel.
  • Veebileht on registreeritud alles hiljuti. Seda saad kontrollida näiteks aadressilt www.whois.net
  • .
  • Pood tundub ebausaldusväärne ja selle kohta pole palju informatsiooni.

Üldine soovitus on veebipõhiste ostude jaoks kasutada eraldi maksekaarti ning hoida seal ainult ostu tegemiseks vajalikku summat. Sellisel juhul on kurjategijate küüsi langemisel sinu kahjud kõige väiksemad.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid