"Uudisteportaalide pealkirjad ütlevad, et eelmine aasta oli meie pensionifondidele väga edukas," ütleb Neivelt sotsiaalmeedias tehtud postituses, viidates Postimehe 3. jaanuari loole "Pensionifondidel oli suurepärane aasta" ja ERR-i 6. jaanuari loole "Teise samba pensionifondidel läks mullu väga hästi".

"Nagu tavaliselt, on ka need pealkirjad petlikud. Pealtnäha on fondide tootlusega kõik hästi, aga kui süveneda, siis see kahjuks nii ei paista," lisab Neivelt. Tema põhjendus on, et kõik need kõrgema tootlusega fondid on mahult väga väikesed fondid.

"Viis parimat tootlust näidanud fondi moodustavad oma mahult ainult viis protsenti kogumahust. Nelja parema fondi hulgas on fondid, kus meie fondijuhid ei ole oma kätt külge pannud... need on indeksifondid! Eesti pensionifondide keskmine tootlus oli eelmisel aastal 9.5%. See on väga korralik tootlus, aga jääb ikkagi näiteks Rootsi riiklikule pensionifondile AP7 kolm korda alla! Seda ka siis, kui me arvestame maha Rootsi krooni nõrgenemise euro suhtes," ütleb endine pangajuht.

Ta leiab, et seetõttu kehtib endiselt tema aastatagune loosung, et meie pensionifondide tootlus on kaks korda viletsam, kui see olla võiks. "Ma saan väga hästi aru, et üks aasta on liiga lühike periood järelduste tegemiseks, aga ikkagi – vahe oli kolm korda! Ka siis, kui turgudel peaks toimuma langus, võivadki nende fondid kõrgema baasi pealt rohkem kukkuda," märgib Neivelt.

"Kui mõne aja pärast tulevad välja võrdlused teiste riikide pensionifondidega, siis on huvitav vaadata mitmendal kohal me eelmisel aastal Euroopas olime. Turgudel oli lihtsalt väga hea aasta ja kõikjal näidati väga häid tulemusi. Meie 9.5% ei ole kindlasti midagi erilist," lisab ta.

Endise pangajuhi sõnul tahab ta oma avamusavaldusega juhtida tähelepanu sellele, et me vajame pensioniks kogumisel paremaid võrdlusandmeid. "Ei ole lihtsalt nii, et kellelegi tundub, et tootlus oli hea. Kindlasti peame võrdlema ennast Euroopa parimate pensionifondidega, mitte ainult Eesti fonde omavahel," räägib ta.

Neivelti sõnul on meie fondide tootlus endiselt nii nigel sellepärast, et meie inimesed on paigutanud raha enamasti fondidesse, kus on rohkem võlakirju ja teiseks üritavad meie fondijuhid endiselt kõrgete tasude õigustamiseks tegeleda aktiivselt fondi juhtimisega. "Õigem oleks vahendada indeksifondi või seda teenust lihtsalt parimatelt sisse osta. Ei ole võimalik, et meie fondihaldurid maailma parimatest üle on," lausub ta.