Kas oled end leidnud olukorrast, kus ükski veebirakendus ennast nutiseadmes enam ära ei lae? Ehk oled vahetult enne seda scrollinud Facebook´is ja Instagramis, teinud sõpradega videokõnesid või FaceTime´i?

Ka see, kui veedad aega YouTube´is kiirendab internetimahu täitumist. Kuidas oma andmemahu kasutamisel silma peal hoida ja seda piirata?

1. Kasuta WiFit seal, kus võimalik

Kui teil pole just piiramatut mahtu, siis on kõige lihtsam viis oma andmemahtu kontrolli all hoida nii, et lülitate mobiilse andmeside välja olukorras, kus te seda ei vaja. Hea nipp on kasutada automaatset wifivõrku ühendamist – isegi kui ise unustad koduuksest sisse astudes WiFi sisse lülitada, teeb telefon seda sinu eest.

Oluline on jälgida ka seda, millised rakendused teie nutiseadmes taustal veel töötavad. Näiteks, kui kasutate rakendust, mis pidevalt uuendab oma sisu, siis võtab vaikeuuenduste tegemine samuti andmemahtu.

2. Kasuta andmesäästja abi

Kui Sul on piiratud mahuga internetipakett, siis soovitame andmesäästja (data saver) abil piirata oma andmekasutust. Nimelt tõkestab see mõnede rakenduste puhul andmete saatmist ja vastuvõtmist taustal.

Rakendused, mida parasjagu kasutad, saavad kasutada mobiilset andmesidet, kuid võivad seda teha harvemini – näiteks ei pruugita kuvada pilte enne, kui sa pole neile toksanud. Andmekasutamist taustal saab piirata ka äppide kaupa – valides Mobiilse andmesidekasutuse ning sealt erinevatele äppidele klõpsates saab lubada/keelata üksikult taustaandmete kasutamist.

Kui kasutad veebibrauserina Google Chrome´i, siis on sellel sisseehitatud funktsioon, tänu millele säästad seda kasutades andmemahtu kuni 70%. Selleks tuleb avada Google Chrome menüü, siis Seaded (Settings), alla kerida ning lülitada sisse funktsioon andmesäästja (Data Saver).

3. Videosid võid vaadata ka madalama resolutsiooniga

Nagu eelpool mainitud, siis võtab andmemahtu ka YouTube´is videode vaatamine. Tänu tehnoloogia arengule on mobiilne internet nii kiire, et kui avate näiteks YouTube’s mõne videoklipi, siis lülitab nutitelefoni automaatselt kõrgeima võimaliku kvaliteedi peale. Kui aga soovite säästa andmemahult lülitage videoklipp madalama resolutsiooni peale.

4. Hoia automaatsetel uuendustel silma peal

Ühed suurimad andmemahu kasutajaid on tegelikult nutirakenduste poed nagu Google’i Play Store ja Apple’i App Store. Nii rakenduste allatõmbamine kui ka telefoni alla tõmmatud rakenduste uuendamine võtab väga palju mahtu. Kui see protsess on automatiseeritud, siis ei saa inimene tihtipeale ise arugi, kui sajad megabaidid andmemahust ühel hetkel kadunud on.

Eriti teravalt puudutab see neid, kellel on telefoni laetud erinevaid mobiilimänge. Viimaste uuendused võivad olla tavalisest mõnekümnest megabaidist märksa suuremad. Üks nutikas viis on seadistada oma telefon nii, et see uuendab rakendusi vaid WiFi-võrku kasutades.

Mõistagi, kui Sul on oma mobiilioperaatorilt võetud piiramatu mahuga pakett, ei pea sa nende probleemide pärast muretsema.