Oma levimisviisilt sarnaneb koroonaviirus klassikalistele külmetushaigustele, mille haigustekitajad levivad piisknakkusena ehk nuusates, aevastades või köhides. Et gripihooajal terve püsida, tuletab Lindströmi ekspert Mari-Liis Paluoja meelde kolm lihtsat sammu, kuidas korrektse kätehügieeni kaudu nakatumisest hoiduda.

1. Pese käsi tihti ja hoolikalt

Kätepesu on oluline ka kodus, kuid eriti tuleks sellele tähelepanu pöörata avalikes kohtades, kus on võimalik kokku puutuda palju suurema hulga erinevate inimeste laiali kantud haigustekitajatega.

Käsi tasuks pesta pärast tualetis või õues käimist ja enne söömist. Enne söömist käte pesemine on oluline sellepärast, et sa toitu bakteritega ei nakataks. Haigusperioodil võiks käsi pesta ka nuuskamise, köhimise või aevastamise järel. Sellega väldid haiguse levikut oma lähedastele.

Tõhusaks kätepesuks, millega eemaldad kõik haigustekitajad, tuleks kindlasti kasutada seepi, ning enne sooja veega loputamist peaks käsi hõõruma vähemalt 15 sekundit. Hõõrumisel tuleks tähelepanu pöörata ka sõrmevahedele ning küünealustele.

2. Jälgi, kuidas sa käsi kuivatad!

Bakterid kanduvad kergemini edasi just siis kui käed on märjad, seega kuivata neid hoolikalt. Pööra tähelepanu sellele, millega sa käsi kuivatad! Eelmisel aastal läbiviidud Lindströmi tualetiuuringust tuli välja, et 34% Eesti inimestest eelistas avalikus kohas käsi kuivatada kuivatiga, mis ei ole hügieeni seisukohast just parim valik.

„Lohakalt pestud käte puhul levivad kuivatist tuleva õhuvooluga bakterid isegi mitme meetri kaugusele. Kuivati põhja kogunev niiskus ning soe keskkond annavad bakterite paljunemisele veel hoogu juurde,“ kommenteeris Lindströmi ekspert Paluoja. Hügieenilisemad valikud on nii paberrätikud kui ka puuvillast käterätirull. Need valikud tagavad puhtuse, kuna üht rätikut või käterätirulli osa ei ole keegi teine varem mustade kätega puutunud.

3. Väldi oma näo puudutamist kätega

Viirused ja bakterid levivad hästi ka esemete kaudu. Avalikes kohades on bakterirohked näiteks ukselingid, käsipuud, ostukorvid, aga ka makseterminalid ja pangaautomaadid. Haigestumise tõenäosus on suur kui oled puudutanud sama eset, mida haige ja seejärel käega nägu katsunud.

Kui üldiselt teatakse, et viirused levivad käte kontaktiga suu või ninaga, siis vähem on teada, et viirused levivad ka silmade kaudu. Näiteks on tihti just lastel silmapõletikud, mis saavad alguse mustade kätega silmade hõõrumisest. Enne näo puudutamist puhasta oma käed hoolikalt.

Kokkuvõtvalt tuleks läbi mõelda, millal oleks õige aeg käsi pesta ning teha seda korrektselt. Hea kätepesurituaal sisaldab endas põhjalikku seebitamist puhastusvahendiga ja korralikku kuivatamist. Avalikus kohas käte kuivatamisel on oluline valida selleks hügieeniline vahend - puuvillane kätekuivatusrull või paberrätik. Harjumuse tekitamiseks võiksid ka iga kord enne näo puudutamist mõelda, mida su käed on puudutanud ning kas ehk oleks aeg neid taas pesta.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid