Õpilasfirma Glaze valmistab tervislikke ja keskkonnasõbralikke käsitöökohukesi, millele on söömise hõlbustamiseks lisatud pulk. Noorte missioon on hoida Eesti toidutraditsioone ja arendada neid tervislikumateks, rikastades eestlaste lemmiktooteid uute maitsetega.

„Meid eristab teistest kohukesetootjatest lai valik põnevaid maitseid ning tervislikkuse tähtsustamine. Näiteks väldime võimalusel välismaise tooraine kasutamist - toodete põhikomponent on värske kodumaine Pajumäe Talu mahekohupiim. Samuti paneme rõhku keskkonnasõbralikkusele kasutades toodete pakendamiseks vaid biolagunevaid materjale," kommenteeris ettevõtte tegevjuht Mia Emilie Valtenberg.

Käsitöökohukeste tootmise idee tekkis soovist teha eestlaste ühest lemmikmagustoidust täiesti uus ja eriline toiduelamus. „Alustasime oma koduköögis tagasihoidlike katsetustega - tegime esialgu laatadele kaasa vaid 50 kohukest. Kohukeste müügimenu oli aga meeletu ning tooted olid lettidelt kadunud juba tunni-kahega. Edasi läksime juba suurematele üritustele nagu Toidumess ja Magusafestival. Üritustel saime enda tooteid eri inimestele näidata ja maitsta anda. Tänu sellele leidsime palju koostööpartnereid ja ostjaid, kes edaspidi ka suuremaid tellimusi esitasid," kommenteeris Valtenberg.

Eduelamus laatadel andis noortele märku, et kogu tootmistehnoloogiat tuleb efektiivsemaks muuta. Ettevõtte meeskonnas on hetkel neli inimest, kuid töömahu suurenemisega on noored ka abijõudu palganud. „Suuremate koguste valmistamisel tulevad meile appi kaks abilist. Kui varem suutsime 100 kohukest toota 12 tunniga, siis nüüdseks saame sama koguse valmis juba 5,5 tunniga," rõõmustas Valtenberg.

Glaze'i algkapitaliks oli 240 eurot, millest valdav osa kulus tooraine ostmisele. Õpilasfirma käive 2019. aastal oli 6845 eurot ning kasum 2978 eurot. „Oleme oma majandustulemuste üle väga rõõmsad ja hea meel oli lõpetada aasta sellise kasumiga. Ettevõtet alustades eeldasime, et õpime sellest protsessist palju, kuid ei kujutanud ettegi, et sellest ka märkimisväärne majanduslik tulu võiks tulla," kommenteeris Valtenberg.

Veelgi enam rõõmustavad noored aga ettevõtlusõppe võimaldatud kogemuste ja õppetundide üle. „Kuigi ka ettevõtte majandustulemused olid eeskujulikud, siis kõige suuremaks õnnestumiseks peame tegelikult Eesti Parima Õpilasfirma võistlusel kolmanda koha saavutamist. Õpilasfirma tegemine õpetas meile äärmiselt palju - alates tootearendusest ja turundusest, erinevate inimestega suhtlemise ja efektiivse probleemide lahendamiseni. Oleme väga tänulikud õpilasfirma juhendajatele ja mentoritele, kes meile head nõu andsid ja selles protsessis igati toeks olid," sõnas Valtenberg.
Eesti Parima Õpilasfirma võistluse autasustamine

Õpilasfirmana alustanud noored on nüüdseks registreerinud ka ametliku firma ja nende tulevikuplaanid on suured. „Õpilasfirmaga tegelemine nakatas meid ettevõtluspisikuga ja innustas üha suuremalt unistama. Meie usume, et hea idee ja õige toode suudavad muuta maailma - tänaseks on meil juba palju fänne, kes sama arvamust jagavad ja see innustab meid oma tegevust veelgi laiendama," ütles Valtenberg.


Ettevõtlusõppe programmi „Edu ja tegu“ elluviimist toetab Euroopa Sotsiaalfond