“Kui ma lähen välja sööma ja tuuakse kannuga sidurunivett, siis ma alati ütlen, et paluks mitte seda mürgivett,” räägib Maaülikooli emeriitprofessor Anne Luik ja põhjendab:

“Sidruneid kasvatatakse väga pikka aega ja neid töödeldakse väga palju taimekaitsevahenditega ja nende jääkide seire näitab, et enamasti on nad jääkide sisaldusega.”

Ehk siis - kõik need mürgid, millega taimi pritsitakse, on tegelikult sidrunis alles ning sidrunivett juues, jood sa need mürgid endale lihtsalt sisse.

Abi ei ole ka sellest, kui sidrun kurgiga asendada. Veterinaar- ja toiduamet leidis kodumaisest “Sagro” kurgist 2018. a kahe erineva taimemürgi jääke. See partii oli nii mürgine, et kõrvaldati müügilt.

VTA teeb aastas umbkaudu 350 proovi. Laias laastus ühe proovi päevas. Ühes suures kaupluses on aga iga päev müügil üle 300 erineva nimetuse puu- ja köögivilju. Mürgijääkidega juurikad lihtsalt lipsavad kontrollist läbi - otse meie toidulauale.

“Me ju ei tee tegelikult järelvalvet, me seirame ehk kontrollime olukorda turul,” põhjendab Veterinaar- ja toiduameti peaspetsialist Kristi Kallip, miks nad nii vähe proove teevad.

Maitsevesi pole muidugi ainus kurja juur. Siiani on lihtsalt jäänud mulje, et pestitsiide on liiga palju vaid üksikutes toodetes. Mäletate, suvel oli mürgiste maasikate juhtum. Kuid tänases “Laseris” selgub, et a) neid on massiliselt ja b) isegi kui neid on alla normi,
siis on see väga halb.

“Me saame natuke putukamürki, natuke taimehaiguste tõrjevahendit, natuke umbrohutõrjevahendit, aga nad koostoimes võivad kõik anda palju tugevama efekti. Isegi 1000-kordselt suurema,” selgitab aastaid pestitsiidide vastu võidelnud ja selle eest Presidendilt Valgetähe
IV klassi teenetemärgi saanud Anne Luik.

Milliseid juurikaid tuleks kindlasti vältida ja millisest igas kodus olevast toiduainest leiti lausa 29 erinevat mürgijääki, näeb juba sel esmaspäeval kell 20:00 TV3 saates “Laser”!

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid