Valitsusel tuleks kriisi poolt põhjustatud olukorra leevendamiseks langetada kütuseaktsiisi ning kehtestada kõiki majandusharusid siduvale transpordisektorile laenude intresside ja tagasimaksete moratoorium, et ära hoida pankrottide lumepalliefekti, teatas ettevõte.

"Maanteetranspordiettevõtted seovad kõiki majandusharusid ning neid tuleb kaitsta ringvõlgnevuse eest, kus kauba tellija jääb võlgu tarnijale, tarnija omakorda transpordiettevõttele ning viimased omakorda kütusemüüjatele," ütles ASi Circle K Eesti finantsdirektor Armin Penner.

Transpordisektor vajab tema sõnul hetkel veel rohkem kui varem mootorikütuste aktsiisimaksude alandamist. Maksud moodustavad kaks kolmandikku Eestis müüdava kütuse hinnast, mistõttu saab üksnes maksumäära langetamisega hinda kiiresti ja märkimisväärselt alandada, märkis Penner.

"Diislikütuse aktsiisilangetus toetaks lisaks maanteetranspordiettevõtetele ka kogu majanduse tervist, kajastudes positiivselt pea kõigi toodete sisendhindades," rõhutas Circle K finantsjuht.

Samuti tuleks kütusefirma teatel ajutiselt peatada transpordiettevõtete intresside, laenude ja liisingute maksed pankadele, otseseks ja koheseks abiks olevad meetmed peaks sisaldama ka ettevõtete rahalist toetamist. Vastasel korral osutub logistikakettide kriisijärgne taaskäivitamine Circle K kinnitusel võimatuks.

Kütusemüüja väitel näib tulenevalt tugevast konkurentsist ja sõlmitud lepingute iseloomust vähetõenäoline, et ettevõtetel õnnestub kriisi läbimisel marginaale sellisel määral tõsta, mis lisaks jooksvate kulude katmisele võimaldaks ka vanu võlgu likvideerida.

"Ka tavaoludes kujutavad ringvõlgnevused ja madal kasumimarginaal transpordisektorile peamist väljakutset, mis käesolevas kriisiolukorras võimendub veelgi ning ilma riigi abimeetmeteta sattub kogu sektori jätkusuutlikkus küsimärgi alla," selgitas Armin Penner.

Kuigi riigipoolse abinõuna võimaldatakse ettevõtetel maksuvõlga ajatada ning tööjõukulusid hüvitada ning parimal juhul saab transpordiettevõte ka liisinguettevõttest maksepuhkust, peitub nendes plaanides tema sõnul olulisi kitsaskohti.

Võlas olevad arved ei väljendu käibe vähenemisena, mis on aga üheks peamiseks kriteeriumiks tööjõukulude hüvitamisel valitsuse poolt väljatöötatud meetme alusel.

"Ilma otsustava ja kiire sekkumiseta sattuvad transpordiettevõtted veel kriitilisemasse olukorda, sest kui ettevõtte kütuse krediidilimiit on võlgnevuse tõttu suletud, siis ei ole tal võimalik enam kütust tankida ning seeläbi oma põhitegevusalal tegutseda," lisas Penner.

Nii võibki muidu elujõuliste transpordiettevõtete taastumine peale kriisi möödumist ära jääda ning oluline sektor majanduses jääb vinduma või pankrotistub, kinnitas Circle K finantsjuht.

AS Circle K Eesti on Eesti suuremaid mootorikütuste jaemüüjaid, mis omab ja opereerib 59 täisteenindus- ja 17 automaatjaama ning kaht mugavuspoodi. Ettevõttes töötab üle 700 inimese. Circle K Eesti kuulub Kanada kontserni Alimentation CoucheTard.