Nii Politsei- ja Piirivalveamet kui ka Riigi Infosüsteemi Ameti küberintsidentide käsitlemise osakond CERT-EE on viimase paari nädala jooksul teavitanud mitmetest nendeni jõudnud küberpettuste juhtumitest, mis kasutavad ära just koroonaviirusest tekkinud situatsiooni ning üritavad lõksu meelitada eriolukorrast mures inimesi või lihtsalt kübermaailma riskidest vähem teadlikke.

Näiteks andis CERT-EE teada, et libakirjana levis e-kiri, mis matkis Terviseameti ametlikku teadet ning ja sisaldas linki pahvarale, kodus töötavatele inimestele on levitatud kaugtöölahenduse varjus pahavara linke, heatahtlikelt inimestelt küsitakse annetusi viiruse vastu võitlemiseks, kuid tegelikult soovitakse sellega lihtsalt ligi pääseda inimeste andmetele ning hulgaliselt saavad inimesed telefonikõnesid, millega soovitakse samuti ligi pääseda inimese pangaandmetele.

„Meie kogemused ja viimase poole aasta jooksul läbi viidud loengud koolides on näidanud, et Eesti koolinoortel on tegelikult teadmised küberturvalisusest päris head, kuigi vahel kõiki neid teadmisi küll ei kasutata. Nüüd loodame väga, et need noored annavad oma teadmisi edasi ka enda lähedastele, kes muidu ehk varem nii palju digimaailmaga kokku ei puutunud ja on praegu just suuremas ohus petta saada,“ märkis tehnoloogiaettevõtte Samsung programmi Õpilaste Digitaalne IQ juht Egle Tamelyte.

Õpilaste Digitaalne IQ koolitusprogrammi jooksul valmisid koolinoortele ka õpetlikud videoloengud, mille üheks peamiseks teemaks oli just küberturvalisus ja -hügieen. Antud videod on praegu eriti päevakajalised, videoloengud sobivad vaatamiseks kõigile ning on leitavad programmi kodulehelt www.digitaalneiq.ee/oppimine

Enda esmase küberturvalisuse tagamiseks pea meeles küberturbe alustalasid:

  • kasuta kaheastmelist autentimist;
  • kasuta viirusetõrjetarkvara;
  • tee ära kõik tarkvarauuendused;
  • ära ava linke ja manuseid meilides, mida sa pole saada tahtnud ega oodanud;
  • ära jaga oma pangakaardi detaile ja teavet enda rahalise olukorra kohta;
  • kui pakkumine on liiga hea, et olla tõsi, siis on ilmselt tegu pettusega.
Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid