Peter Lõhmus oma kodu väraval. Ta töötab kodukontoris nagu paljud teisedki. Lõhmus ütleb, et finantsturud hakkavad stabiliseeruma, aga pole kindel, kui kauaks.
Foto: erakogu
Peter Lõhmus näeb juba praegu, et osa Eesti valitsuse lisaraha jagamise samme on küsitavad ja prognoosid liiga optimistlikud.
Kakskümmend aastat USA-s Washingtonis elanud ja Rahvusvahelise Valuutafondi finantskriiside üksuses töötava Peter Lõhmuse eriala on finantskriisid ning nende ennetamine ja lahendamine. Praegune olukord ei ole tema sõnutsi esmalt ei finants- ega majanduskriis, vaid pigem kõikehõlmav šokk.
"Ma ei välista ka, et ühel hetkel, kui selgub, et liikumispiirangud lõplikku lahendust ei paku, peame hakkama arvutama, mis on inimelu hind. Mis muuseas peaks olema kohustuslik osa kõigile tugitoolis vabaduste üle filosofeerijatele," toonitab Lõhmus.
Eesti plaanitavate sammude kohta majanduspaketis ütleb Lõhmus, et mõned on küsitavad. Näiteks kütuseaktsiisi langetamine ajal, kui nafta hind on põhjas ja Eesti turg on teadagi oligopoolsete sugemetega, mis ei pruugi proportsionaalset hinnalangust tagada. Või küllalt suurte summade suunamine põllumajandusse, mis momendil on ehk üks elujõulisemaid.