Startup Estonia juhi Maarika Truu sõnul kasvas Eesti idusektor esimeses kvartalis jõudsalt, kuna kriisi mõjud statistikas veel ei kajastu. "Kriisi mõju Eesti iduettevõtetele esimese kvartali tulemuste pealt veel hinnata ei saa, selleks tuleb ära oodata käimasoleva kvartali tulemused. Paraku näitas Startup Estonia poolt iduettevõtete seas aprillis läbiviidud uuring, et kriisi mõju on tabanud olulist hulka iduettevõtteid ning vastanutest 48% prognoosib tulude langust poole võrra või enam," selgitas Truu.

Startup Estonia statistika andmetel tegutseb täna Eestis 1019 iduettevõtet ning selle aasta 1. kvartalis on loodud kümme uut idufirmat. Viis ja enam aastat tegutsenud iduettevõtteid on Eestis 285 ehk 27% kõikidest Startup Estonia andmebaasis olevatest idufirmadest.

Iduettevõtete koondkäive moodustas esimeses kvartalis 196,5 miljonit eurot, mis on 66% võrra rohkem kui 2019. aasta 1. kvartalis. Suurima käibe tegid selle aasta esimeses kvartalis Bolt (84,9 miljonit eurot), Pipedrive (12,2 miljonit eurot), Adcash (9,2 miljonit eurot), Starship Technologies (5,4 miljonit eurot) ja Fiizy (4,8 miljonit eurot).

Eesti iduettevõtted maksid aasta esimeses kvartalis riigile kokku 26,3 miljonit eurot makse (kasv 47%), 25,4 miljonit eurot maksti tööjõumakse - neid maksti 49% enam võrreldes 2019. aasta 1. kvartaliga.

Maksu- ja tolliameti andmetel töötas Eesti iduettevõtetes 31. märtsi seisuga 6316 inimest, mis on 5% enam, kui 2019. aasta lõpus ning 31% enam võrreldes 2019. aasta 1. kvartaliga, kui idusektoris oli hõivatud kokku 4836 inimest. Suurimad tööjõumaksude maksjad olid 2020. aasta 1. kvartalis Transferwise (3,37 miljonit eurot), Bolt (2,8 miljonit eurot), Pipedrive (2,54 miljonit eurot), Veriff (1,13 miljonit eurot) ja Paxful (0,92 miljonit eurot). Töötajate arvu on teistest enam kasvatanud selle aasta esimeses kvartalis Transferwise (+64), Bolt (+38) ja Starship Technologies (+53). Samas näitas idufirmade küsitlus, et aprilliks oli 19% idufirmadest pidanud kriisi tõttu töötajaid koondama.

Eesti iduettevõtete töötajatest ca 22% on välismaalased, samas Startup Estonia ja Eesti Startupijuhtide Klubi koostöös läbiviidud uuringus tunnistas 14% iduettevõtjatest, et nende välistöötajad on otsustanud koroonakriisi ajendil Eestist lahkuda või pole saanud Eestisse kolida. "See on murettekitav fakt, sest riikide vahel kehtestatud liikumispiirangute tõttu ei saa iduettevõtted vajalikke talente hetkel ka Eestisse tööle tuua," kommenteeris Truu. "Võimalik on kasutada kaugtöötajaid välismaal, kuid siis jääb Eestil saamata nende töökohtade maksutulu."

Eesti iduettevõtted kaasasid esimeses kvartalis kokku 10,7 miljonit eurot investeeringuid, kokku sai tehtud 14 tehingut. Keskmine tehingu suurus oli 0,77 miljonit eurot. Miljonist eurost suuremaid investeeringuid on kaasanud neli Eesti idufirmat: Katana (1,98 miljonit eurot), Viveo Health (2 miljonit eurot), High Mobility (1,5 miljonit eurot) ja Speys (1,05 miljonit eurot).

Eesti Startupijuhtide Klubi asepresident Sten Tamkivi tõi välja, et kui veel märtsis sai rõõmu tunda selle üle, et Eesti idufirmadel pole kunagi olnud nii häid aegu, siis tänaseks on olukord järsult muutunud. "Idufirmade kulud käivad ajaliselt tuludest sammu ees ja seetõttu vajavad nad regulaarselt välist kapitali. Investorid on kriisiolukorras ettevaatlikumad ja kriitilisemad ning kapitali kaasamine võtab rohkem aega. Meie uuring näitas, et algaval suvel võivad paljudel ettevõtetel tekkida likviidsusprobleemid," sõnas Tamkivi.

Aprillis läbiviidud uuringu kohaselt on 18% iduettevõtetest praegu kapitali kaasamise faasis ning seisavad silmitsi mitmete investorite äraütlemisega. Veel 22% vastanutest planeerisid alustada uue kapitali kaasamisega selle aasta kevadel või suvel. Lisaks on Tamkivi sõnul hetkel teadmata, milliseks kujunevad kapitali kaasamise võimalused teisel poolaastal.

Startup-viisad on aasta esimeses kvartalis väljastatud iduettevõtete 178 töötajale ja 44 asutajale. Startup-viisat kasutanud iduettevõtted on maksnud riigile esimeses kvartalis kokku 500 tuhat eurot tööjõumakse ja kasvatanud käivet 7,5 miljoni euroni, mis on 148% võrra enam, võrreldes möödunud aasta 1. kvartaliga.