Riigifirma Eesti Post teatel muutuvad 31. maist postiteenuse hinnad ja tüüptingimused. Siseriikliku lihtkirja saatmisel tekib kaks erineva kandekiirusega teenust (kiri ja ekspresskiri), postipakkide saatmisel lihtsustub kaaluvahemike arvestus ning ühtlustub maksikirja ja standardpaki teenus.

Praegu saab kirja saata lihtkirjana, mis edastatakse üleandmisele järgnevaks tööpäevaks ning teenuse hinnaks on 0,65 eurot. 31. maist saab valida kahe võimaluse vahel: kas kiirem ja kõrgema hinnaga ekspresskiri (edastamine üleandmisele järgnevaks päevaks) või soodsam valik, kus kiri edastatakse kolmandaks tööpäevaks.

Kirja hind on 90 senti ja ekspresskirja hind 1,50. Ekspresskirja saatmiseks on vajalik kasutada spetsiaalset oranži ümbrikku, millele on juba trükitud postmark.

"Teiste riikide kogemus on kinnitanud, et siseriiklike kirjade ja postkaartide puhul rahuldab enamikku saatjaid see, kui kohaletoimetamine toimub mõne päeva jooksul - eriti kui see tähendab ka soodsamat hinda," ütles Eesti Posti juht Ansi Arumeel.

"Teistelt riikidelt saadavad tasud lähtuvad aga ekspresskirja hinnast ning uus hind võimaldab küsida teistelt riikidelt sissetulevate postisaadetiste käitlemise eest õiglasemat tasu," lisas ta.

Välisriikidesse kirja saatmisel kehtib kõikidesse maailma riikidesse saatmiseks hind 1,90 eurot.

Universaalse postiteenuse hinnamuudatus puudutab riigisisese ja rahvusvahelise standardpaki teenust ning ei puuduta pakiautomaadi ega kullerteenuse tasusid.

Riigisiseste standardpakkide puhul teenuses muudatusi ei ole ja muutub ainult hind. Näiteks maksab postkontorist postkontorisse 1-2kilose paki saatmine alates 31. maist 5,56 eurot (varem 4,08 eurot), 19-20kilose paki saatmine 11,50 eurot (varem 8,40 eurot).

Rahvusvahelise standardpakkide puhul on ühtlustatud tähtmaksikirja ja standardpaki teenused: kuni ühekilostel standardpakkidel on sarnaselt maksikirjale kolm kaaluvahemikku ja kaaluvahemikus 0-2 kg kehtib sama hind kui tähtmaksikirjal.

Näiteks maksab nii Soome saadetav standardpakk kui tähtmaksikiri kaaluga kuni 0,25 kg 31. maist 7,50 eurot (varem tähtmaksikiri 5,50 eurot, standardpakk 16,88 eurot).

Lihtsustamaks rahvusvaheliste standardpakkide hinnakirja postiteenuse kasutaja jaoks, kehtib rahvusvahelistele postipakkidele kaaluga 2-20 kg neli kaaluvahemikku.

Maksikirja tasuga ühtlustamise ning raskemate pakkide kaalukategooriate liitmisel osade kaalukategooriate tasud osadesse riikidesse saatmisel ka langevad.

Eesti Posti juht Ansi Arumeel kinnitas, et postiteenus on langevatest mahtudest hoolimata Eestis oluline. "Universaalse postiteenuse hinnamuudatuse eesmärk on kindlustada esmatasandi postitöötajate palgatõus ning tagada postiteenuste jätkusuutlikkus ja kvaliteet," lisas ta pressiteates.