Apteekri sõnul algab kõik kätehügieenist - enne maski pakendist väljavõtmist tuleks esmalt pesta või desinfitseerida käed. “Kui meie käed on haigustekitajatega saastunud ja me katsume nendega maski, võime need endale sisse hingata ja nii enda haigestumist hoopiski soodustada,” selgitab Baar.

Oluline on jälgida, et mask oleks näole asetatud õiget pidi. Maski karbist välja võttes on maski ülemine pool see, mis peaks jääma väljapoole. “Maski pehmem pool, mis on tavaliselt heledam, jääb sissepoole ehk meie näo poole. Maski kõvem vormitav osa käib üles nina juurde ja see tuleks vastu nina fikseerida,” räägib Baar. ”Mask peaks katma nii suu kui ka nina ja seejuures tuleb tekitada õhusulg - mask peab olema kinni nii nina pealt, lõualt kui ka põskedelt.”

Kui mask on korralikult vastu nina, ei tohiks maski kandmine tekitada prillikandjatel probleemi, et prillid lähevad uduseks. “Kui see siiski juhtub, võib proovida prille natuke rohkem nina peal kanda, et õhuvool näo ja prillide vahel oleks suurem ning ei tekiks kondentsi,” soovitab Baar.

Olenevalt maski tüübist ja tihedusest, võivad need vähesel määral hingamist takistada, kuid ei tohi kindlasti olla ebamugavad ning tekitada õhupuudust ja pearinglust. “See on paratamatus, et läbi maski ei ole nii lihtne hingata kui ilma maskita, kuid tervise kaitsmiseks on see vajalik. Loomulikult tuleb aga jälgida, et mask ei halvendaks enesetunnet - see tähendab, et mask on halvasti paigaldatud,” rõhutab Baar.

Apteeker selgitab, et apteegis müüdavad maskid on mõeldud ühekordseks kasutamiseks ja eri maskide kasutusaeg võib kõikuda 2 tunnist 10 tunnini. “Keskmine soovituslik maski kandmise aeg on kuni kolm tundi. Kasutamise aeg on piiratud, kuna maskis olev niiskust imav materjal võib liiga märjaks saada ja maskiga hingamine muutub seejärel väga raskeks. Samuti kogunevad maski pinnale viiruseid ja baktereid. Õues viibides juhtub see aeglasemalt, siseruumides aga kiiremini,” selgitab Baar.

Ta rõhutab, et maski tuleb vahetada ka siis, kui selle sisemusse või välispinnale satuvad pritsmed (nt köhimise või aevastamise korral) või kui saadakse kokku haigete ja seejärel riskirühma kuuluvate inimestega.

Maski eemaldades tuleb võimalusel kinni võtta vaid kinnitusaasadest, et vältida kokkupuudet maski pinnaga, millel võivad olla viiruseosakesed. “Kasutatud mask tuleb visata ära eelistatavalt suletavasse prügikasti, et vältida nakkuse edasikandumise võimalust. Seejärel tuleb kindlasti puhastada käed, kuna nendele võib olla sattunud haigustekitajad,” rõhutab Baar.

Maski kasutamise viis sammu:

  1. Pese käsi nii enne kui ka pärast maski kasutamist.
  2. Mask peab katma nii nina kui ka suud ning olema olema tihedalt ümber nina ja põskede.
  3. Maski pehmem, tavaliselt heledam pool, käib näo poole, klambriga pool ülesse, kui maski juhendis pole teistmoodi väidetud.
  4. Maski tuleb vahetada keskmiselt kolme tunni järel.
  5. Kasutatud mask võib olla haigustekitajatega saastunud ja see tuleb visata suletavasse prügikasti.