Kümned tuhanded Soomes töötavad eestlased ootasid pikisilmi, et Soome leevendaks piiriületustele kehtestatud karme piiranguid ja inimesed pääseksid Eestisse jäänud pere juurde. 14. maist on tööränne taas lubatud.

Siseminister Maria Ohisalo ütles piirangute leevendamisest teatades, et Eestist naastes tuleb kaks nädalat kinni pidada vabatahtlikust karantiinist. Ta täpsustas, et tööl, apteegis ja poes käimine on lubatud, aga ebavajalikke kontakte tuleb vältida. Eestlasest töötajad rõõmustasid ja paljud kiirustasid laevapileteid ostma. Selgus aga, et Soome tööandjad ei vaata Eestisse minekule sugugi hea pilguga ja nõuavad, et Eestist naastes ei tohi kaks nädalat tööle tulla.

Teenindusala ametiühingu PAM töökeskkonna spetsialist Merja Vihersalo tõlgendab valitsuse otsust nii, et lähikontakte tuleb vältida ka tööl olles.

"Palju sõltub sellest, mis tööd tehakse. Kui tööd tehakse üksi ja suhelda pole vaja, siis saab karantiinitingimusi täita, aga näiteks klienditeeninduses, poes töötades on raske karantiini järgida," ütles Vihersalo.

Ehitajate ametiühingu Rakennusliitto esimees Matti Harjuniemi ütles, et nende ametiliidul on teada palju ettevõtteid, kus töötajatelt Eestist naastes kojujäämist nõutakse. Tema sõnul on tööandjate nõudmine seotud murega, et piirangute leevendamine toob kaasa viiruse leviku ehitustööliste seas.