”Orgaaniliste jäätmete maht kasvab üha kiirenevas tempos ja sellega tuleb midagi ette võtta. Kui orgaanilisi jäätmeid mitte töödelda, lendleb neist otse atmosfääri metaani, mis on sellisena 25 korda ohtlikum kasvuhoone gaas kui CO2. Samal ajal on aga tehnoloogia abil biogaasist võimalik toota täiesti puhast metaani, mis on mootorikütuseks transpordis,“ märkis Infortar juhatuse esimees Ain Hanschmidt.

Siinsest toorainest ja kohaliku kapitali toel toodetav rohegaasist peaks saama algusest lõpuni Eesti oma kütus, kuivõrd see suunatakse siinsamas tarbimisse. "Rohegaasi hakkab saama üle Eesti asuvatest gaasitanklatest. Lisaks teadlikumatele autoomanikele võiks sellele üle minna kogu ühistransport, näiteks üks rohegaasiga sõitev buss mitte ainult ei ole CO2 neutraalne vaid kompenseerib ühe diiselbussi saastava keskkonnamõju," märkis Hanschmidt.

Omab kolme biogaasijaama

Infortari ja Alexela ühisfirma Eesti Biogaas omab osalust kolmes biogaasijaamas Lääne-Virumaal Vinnis, Tartumaal Ilmatsalus ja Järvamaal Oisus. Möödunud aasta oktoobris ostis Infortar Enefit Greenilt ja NEFCO-lt osalused Vinnis ja Oisus asuvates biogaasi soojuse ja elektri koostootmisjaamades. Vinni ja Oisu biogaasi koostootmisjaamad valmisid 2013. aastal, jaamade aastane elektritootmise kogumaht on ligi 18 GWh.

Mullu ostis Alexela US Investilt Tartu Biogaas OÜ koos biogaasijaamaga Tartu Maakonnas Ilmatsalus, kus esialgu jätkub biogaasist elektri- ning soojusenergia tootmine. Aastane elektritootmise kogumaht on Ilmatsalu ja Vinni biojaamades ligikaudu 16 GWh. Biogaasi tootmine, millesse plaanitakse kokku investeerida 15 miljonit eurot, loodetakse Vinnis ja Ilmatsalus käivitada juba sel suvel.

"Mul on hea meel, et kahel kohalikul ettevõttel on sarnane visioon Eestile optimaalsest strateegiast transpordisektori kliimaneutraalsuse saavutamiseks. Nagu Ain juba mainis, siis mis võiks olla efektiivsema ringmajanduse näide kui see, et me toodame biometaani siin Eestis, loome nii töökohti ja säästame keskkonda," rääkis Alexela grupi nõukogu esimees Heiti Hääl.

Biogaasi toodetakse peamiselt biolagunevatest jäätmetest, so reoveest, sõnnikust, virtsast, toidujäätmetest. Biogaasi täiendaval töötlemisel ja puhastamisel tekib maagaasiga sarnase kütteväärtusega biometaan ehk rohegaas. Biometaan on kõige tahmavabam kütus, mida on võimalik transpordis kasutada. Eestis tegutseb kokku 17 biogaasijaama.

Suured tegijad transpordi- ja kütusevallas

Alexela gruppi kuuluvate ettevõtete kogukäive ulatub 500 miljoni euroni ja grupp on tööandjaks rohkem kui 1000-le inimesele üle Eesti. Alexela grupi tegevusvaldkondadeks on energeetika, tööstus ja kinnisvara. Alexela gruppi kuuluvad ettevõtted on Kiviõli Keemiatööstus, metalliettevõte Kohimo, Tiki treilereid valmistav Bestnet, kuumtsinkimise tehased Eestis Paldiskis ja Soomes Raumas, lisaks arendab Alexela LNG terminale Eestis Paldiskis ja Soomes Haminas, ühtlasi kuulub gruppi kinnisvaraarendusega tegelev OmaKoduMaja.

Infortar on 461 miljoni euro suuruse omakapitaliga investeerimisettevõte, mille tegevusvaldkonnad on laevandus, energeetika, kinnisvara, hotellindus, taksondus ja trükitööstus. Lisaks 39% osalusele AS-is Tallink Grupp kuulub ASi Infortar investeeringute portfelli ASi Eesti Gaas, ligikaudu 70 000 m² erinevaid hotelli- ja SPA kinnistuid Tallinnas ning üle 350 000 m² maad Tallinnas ja selle ümbruses.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid