FOTOD ja VIDEO | Lõpuks ometi. Liiklusele avati taasiseseisvumisaja suurima teeobjekti esimene osa. Teekond Tartusse vähenes
Taristuinvesteeringuid tehes lähtub riik majandus- ja taristuminister Taavi Aasa sõnul soovist, et Eesti inimesed saaksid liikuda ohutult ja kiiresti. „Olulisem on, et meie inimeste turvatunne oleks kõrge ning liiklusohutuse suurendamine on üks samm selle suunas. Ühtlasi võimaldavad korralikud teed maandada ääremaastumise riske, et aidata kaasa sidusa ühiskonna tekkele," ütles Aas.
„Lisaks paremale liikluskeskkonnale, võimaldab uus neljarajaline Kose-Võõbu maanteelõik tuua Tallinnat ja Tartut lähemale ning kogu riigil säästa iga aasta miljoneid eurosid liiklusõnnetuste, aja- ja sõidukikuludelt," lisas Aas.
„Võime julgelt öelda, et tegemist on ühe osaga taasiseseisvumisaja suurimast tee ehitusobjektist, mis on nüüd liiklejate kasutada," nentis Maanteeameti peadirektor Priit Sauk. „Oleme oluliselt pööranud tähelepanu sellele, et uus lõik oleks eelkõige ohutu ja turvaline."
Nüüdsest väheneb Tallinna ja Tartu vahemaa 3 km ehk varasema 184 km asemel on see 181 km. Kui sõita kiirusega 110 km/h on ajavõit umbes 6 ning kiirusega 90 km/h, siis umbes 3 minutit. Teelõigul on veel lõpetamata töid ja seoses sellega ei saa kohe sõidukiirust 120 km/h lubada.
Kuna kiirused on suured, siis sellele teelõigule ei ole lubatud aeglaseid sõidukeid (traktorid, jalgrattad jne). Nemad saavad kasutada vana Tallinna-Tartu maantee lõiku.
Selleks et uus teelõik oleks turvalisem, tuleb esmakordselt kasutusele loomatuvastuse süsteem, mis hoiatab autojuhte, kui uluk läheneb maanteele. Süsteem suudab fikseerida ka väiksemate loomade, näiteks rebaste liikumise, rääkimata põtradest ja metskitsedest. Loomad pääsevad maanteed ületama kolmest samatasandilisest loomade ületuskohast ning nende lähenemise registreerivad spetsiaalsed andurid. Need edastavad info muutuva teabega liiklusmärkidele, mille kaudu piiratakse operatiivselt autode liikumiskiirust.
Lisaks samatasandilistele ulukite läbipääsudele on teelõigule rajatud kaks ökodukti ning väiksemaid läbipääse väikeulukitele, kahepaiksetele ja roomajatele. Kogu teelõigu ulatuses on paigaldatud ulukitarad.
Samuti on mõeldud liiklejatele peatumis- ja puhkamisvajadustele - tee ääres on kolm puhkeala, kus lapsed saavad olla mängualal ja täiskasvanud turgutada end võimlemisalal ning vajadusel kasutada tualette.
Tallinna-Tartu maantee uue 2+2 tee projekti ettevalmistuse ja keskkonnauuringutega alustati üle 20 aasta tagasi. 1999. aastal sai Vabariigi Valitsuse korraldusega paika trassi koridor.
Kose-Ardu lõik maksab 50,7 miljonit ja Ardu-Võõbu lõik 38 miljonit eurot. Lõigu maksumus kokku on 88,7 miljonit eurot.