PwC maksukonsultatsioonide osakonna juhata Hannes Lentsius selgitas konverentsil Raamatupidamine ja maksud aastal 2021, et kui kaubad pannakse näiteks Suurbritanniast teele sellel aastal , kuid mingil põhjusel jõuavad need siia kohale alles uuel aasta, siis loetakse see siiski ühenduse siseseks liikumiseks ning tollideklaratsiooni täitma ei pea.

Kaubad tuleks varakult ära tellida
Seoses Ühendkuningriigi väljaastumisega Euroopa Liidust tuleb uuest aastast arvestada postipakkide tellimisel uute reeglitega. Millised need on, selgtab maksu- ja tollliameti tolliformaalsuste valdkonna juht Külli Kurvits:


See tähendab, et kui postiga tellitud kaupade väärtus on kokku rohkem kui 22 eurot, siis tuleb tellijal see saadetis tollis deklareerida ning tasuda 20-protsendiline käibemaks. Kui tellitud kauba väärtus ületab 150 eurot, siis tuleb lisaks käibemaksule tasuda ka tollimaks, mille maksumäär sõltub konkreetsest kaubast.


Kõige mugavam on saadetisi deklareerida elektrooniliselt e-MTAs ning tollideklaratsiooni esitamiseks on vaja kullerfirma või Eesti Posti saadetud teatist ning kauba väärtust tõendavat dokumenti, näiteks arvet, maksekorraldust või tellimust.


Teatud kaupade saatmisele või tellimisele on kehtestatud piirangud või eriloa nõuded, mistõttu tuleks enne tellimist tutvuda Maksu- ja Tolliameti lehel olevate reeglitega. Näiteks on internetipoodidest ravimite tellimine keelatud. Samuti tuleks olla tähelepanelik toidulisandite tellimisel, sest enne tellimist tuleb teha kindlaks ega teise riigi toidulisand ei kuulu Eestis ravimite alla.


Äärmiselt oluline on mitte jätta kaupade tellimist üleminekuperioodi ehk selle aasta lõppu. Tuleb arvestada sellega, et kui tellimus on tehtud 2020. aastanumbri sees, aga eksporditoimingud ehk saadetise teele panemine algab 2021. aastal, siis kehtivad saadetisele eelnevalt kirjeldatud reeglid. Näiteks kui 31. detsembril tellitud 30-eurone pakk pannakse Ühendkuningriigis teele 2. jaanuaril 2021, siis lisandub sellele käibemaks. Seega soovitame ostud varakult ära teha.


Samuti kaasnevad muudatused, kui plaanite saata kaupa Ühendkuningriiki, sest saadetav kaup tuleb tollis deklareerida, kui selle väärtus ületab 1000 eurot või kui selle kogus ületab 1000 kilogrammi või kaubale on kehtestatud eriloa esitamise nõue.