Apotheka e-apteegi omaniku ja juhi Jürgen Jänese sõnul on absurdne eelmisel nädalal AKI poolt laekunud ettekirjutus, millega tehti võimatuks lähedasele inimesele e-apteegist retseptiravimite väljastamine, kuna keelati tema retseptide loetelu kuvamine.

„Olukorras, kus COVID-19 viirus levib aktiivselt ja avalikus ruumis viibimisele on kehtestatud piirangud, on vastutustundetu teha ettekirjutus, mis teeb võimatuks lähedasele inimesele retseptiravimite ostmise e-apteegist. Täna seisame silmitsi situatsiooniga, kus kõikjal maailmas soodustatakse kontaktivabadust, kuid Eesti riik ujub millegi pärast vastuvoolu. Näeme AKI keelus tõsist rahvatervise riski,“ selgitas proviisor Jänese.

AKI tegi teise isiku jaoks ravimite väljastamist piirava ettekirjutuse 30. novembril ja ettekirjutuse täitmiseks anti üks päev. Vastasel juhul ähvardas e-apteeke 100 000 eurone sunniraha iga viivitatud päeva eest alates nõude täitmise kohustusest ja terendas väärteomenetlus võimaliku rahatrahviga kuni 20 miljonit eurot.

Lähedaste tellimustel oluline osa

Proviisor Jürgen Jänese ütles, et Apotheka e-apteek pakkus AKI-le välja alternatiivi, kuidas inimesed saaksid siiski oma lähedasele retseptiravimeid e-apteegist tellida. „Kahjuks keeldus AKI meie ettepanekust, samuti ka kohtumisest, et võimalikku kompromissi arutada. Seega ei jäänud meil nagu teistelgi e-apteekidel muud üle kui sulgeda võimalus, mis tagas patsientidele vajaliku ravi juba viimased seitse aastat,“ nentis Jänese. Nimelt on saanud Apotheka e-apteegist teisele isikule retseptiravimeid osta juba alates 2013. aastast.

Siiani kasutas võimalust tellida oma lähedasele ravimid e-apteegist ligi kolmandik kõikidest e-apteegi kaudu retseptiravimite ostjatest. Eriti suur vajadus tekkis sellise tellimisviisi järele kevadise eriolukorra ajal ja on aktuaalne taaskord uue viirusepuhangu oludes.

Proviisor Jürgen Jänese rõhutab, et jätkuvalt saab tellida Apotheka e-apeegist iseendale määratud retseptiravimeid ja kõiki muid tooteid uute piiranguteta.

Jänese soovitab siiski haigetel ja haigega lähikontaktsetel inimestel tavaapteeki mitte minna ja leida alternatiive, kuidas kontaktivabalt vajalikud retseptiravimid kätte saada. „Loodame, et riik leiab kiiremas korras lahenduse, et ära hoida tõsised tagajärjed rahvatervisele,“ toonitab Jänese.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid