See tähendab, et alates jaanuarist peavad kaupmehed (sh Wolt) veenduma, et makse sooritaja on õige isik, kes on antud kaardi ja makseviisiga seotud. Selleks suunatakse klient enne makse kinnitamist internetipanka end tuvastama, kas Smart-ID, biomeetria (sõrmejälg või näotuvastus), mobiil-ID, PIN-kalkulaatori või ID-kaardi abil.
Uue süsteemi eesmärgiks on internetis levivate kaardipettuste tõkestamine.

Mida peaks teadma:

  • Woltis tellimust esitades võib juhtuda, et pead enne makse kinnitamist astuma lisasammu ning tuvastama oma isiku internetipangas.
  • Oma isikut saad tuvastada kas Smart-ID, biomeetria (sõrmejälg või näotuvastus), mobiil-ID, PIN-kalkulaatori või ID-kaardi abil, sõltuvalt sellest, millise autentimisvahendi oled endale valinud.
  • Praktikas nõuavad tugevat autentimist ehk lisakinnitust internetipangas kõik maksed, mis on üle 30 €. Küll aga tasub aeg-ajalt olla valmis ka pisteliseks kontrolliks, mil palutakse ka mõni väiksem makse internetipangas kinnitada.
  • Kuigi uus veebimakseprotsess võib tähendada sulle paari lisaliigutust, on selle eesmärgiks muuta veebimaksed turvalisemaks ning vältida kaardipettuseid.


Mida on soovitav teha:

  • Kui sa pole siiani kasutanud ühtegi autentimisvahendit, siis nüüd on aeg valida selleks sinu jaoks lihtsaim lahendus. Lisainfot erinevate lahenduste kohta leiab pankade kodulehekülgedelt.
  • Kaalu Apple Pay või Google Pay seadistamist, kuna need töötavad juba praegu sujuvalt.
  • Kontrolli, et sul on uusim Wolt äpi versioon, kuna varasemad versioonid võivad uute maksesüsteemide korral tõrkuda. Uusima versiooni saad App Store’ist või Google Play’st.
  • Juhul, kui makseprotsess suunab su Wolt äpist välja, pöördu pärast makse sooritamist alati Wolt äppi tagasi, et veenduda oma tellimuse kinnitamises.
  • Kui su Wolti makse ei lähe läbi, proovi palun teist kaarti või makseviisi.
  • Rohkem infot direktiivi kohta leiad Euroopa Keskpanga lehelt siin.


Mis on Tugev Autentimine ehk PSD2?

PSD2 ehk Euroopa Liidu Makseteenuste Direktiiv 2 on jõustuv kohustuslik direktiiv kõigile Euroopa Liidu riikidele. See määrab reeglid, kuidas veebi- ja mobiilimaksed Euroopa Liidus toimivad.

Muuhulgas nõuab direktiiv “tugevat autentimist”, mis teeb kindlaks, et makse sooritaja on õige isik, kes on antud kaardi/makseviisiga seotud. Autentimiseks on mitmeid viise. Näiteks võib see toimida läbi koodiäpi, saata kinnituskoodi SMS-iga, kasutada sõrmejäljelugerit vmt. Kuidas autentimine toimib, sõltub konkreetsest pangast/makseviisist. Loe täpsemalt siin.

Mida pean tegema, et veebimakseid ka edaspidi sooritada?

Praktikas nõuab iga ost üle 30 € või iga viies ost tugevat autentimist. Täpsema info saamiseks tuleks kontakteeruda oma pangaga. Samuti võid kasutada Google Pay’d või Apple Pay’d, need makseviisid järgivad tugeva autentimise nõudeid.

Kahjuks ei piisa näiteks sellest, kui rakenduses on makseviisi info juba varem sisestatud panga- või krediitkaardi andmete näol.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid