"Praeguse seisuga on selle lepingu raames tehtud töid 1050,15 tundi ja neile on kokku tasutud arveid mahus 581 506,66 eurot. Seal sees on nii töötunnid kui ka reisimine ja majutus," teatab ministeerium.

Nii rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus kui peaminister Kaja Kallas on öelnud, et valitsus teeb kõik, et see leping lõpetada.

"Me arutasime seda, et peame vaatama, kas seal on suured leppetrahvid. Kui mingeid leppetrahve ja lisakulusid ei tule, siis me selle lepingu lõpetame. Kui kaasnevad lisakulud, siis peab hindama, kui suured need kulud on võrreldes tulemiga, mis sellest saab," rääkis Kallas. Selgus peaks majja saama veebruarikuus.

Lepingut on selle sõlmimisest alates kõvasti kritiseeritud.

Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjoni ja korruptsioonivastase erikomisjoni juhid jõudsid juba läinud suvel seisukohani, et USA advokaadibürooga Freeh Sporkin & Sullivan sõlmitud leping tuleks lõpetada. Selle maksumus oleks vähemalt 60 000 eurot ja sellele lisanduks ilmselt veel ka juba tehtud tööde kulutused.

FBI eksboss ning USA advokaat Louis Freeh palgati rahandusminister Martin Helme poolt Eestit rahapesujuhtumites esindama. Küll aga on Freeh' büroo esindanud varem Vene ärimehele kuuluvat firmat Prevezoni, mida süüdistati rahapesus ja maksupettuses.

"Töötundide osa (lepingus - toim) näitab, et valdav osa lepingu maksumusest - kolmest miljonist Eesti maksumaksja rahast - läheks tegelikult kahele esimesele etapile, mida on USA õigusbürool pea võimatu ellu viia, kuna Eesti prokuratuur on väljendanud selgelt oma seisukohta, et nemad oma uurimise andmeid kolmandate osapooltega ei jaga. Tegemist on ühe kehva lepinguga, mis tuleks lõpetada," on öelnud riigikogu korruptsioonivastase erikomisjoni juht Katri Raik.

Ta tõi välja, et lepingu viimastes punktides on kirjas, et lepingu lõpetamiseks tuleks maksta trahvi kaks protsenti lepingumaksumusest, mis on 60 000 eurot. "Kindlasti ei ole see nüüd üüratu raha, võrreldes näiteks kolme miljoniga. Leping on sõlmitud juunikuu lõpus ja kui on veel mingeid tegevusi tehtud, tuleb muidugi needki kinni maksta," selgitas Raik. Tänaseks on niisiis veidi alla 600 000 euro arvetega kaetud.

Bloomberg kirjutas 2017. aasta lõpus, kuidas rahapesus kahtlustatud firma Prevezon palkas Freeh, et jõuda USAga kohtus kokkuleppele. Väljaanne väidab seda USA kohtudokumentide, mitte kuulujuttude põhjal.

Freeh'l on seos ka Hillar Tederiga

Eile kirjutas Eesti Ekspress (loe siit), et prokuratuuril on seoses hiljuti vahistatud Hillar Tederi ja Kersti Krachtiga käes plahvatusohtlik materjal. Ühe uue tahuna sai avalikuks, et Lois Freeh teenustest oli väidetavalt huvitatud ka ärimees Teder.

Eesti Ekspress kajastas, et rahandusministri Martin Helme (EKRE) nõunik Kersti Kracht (EKRE) korraldas Hillar Tederi kohtumise Loius Freeh ja tema kaaslase Ragnar Meiterniga. Kohtumise eesmärgist, kohast ja ajast kohtuistungil ei räägitud. Kuna see kohtumine on toodud prokuratuuri poolt kahtlustuses konkreetselt välja, siis peab uurimine seda kohtumist kuritegude osaks. Kuidas ja miks? Kui Ekspress seda pärast istungit Pernilt küsis, jättis ta vastamata.

Äripäeva andmetel võis tegu olla vindunud äritüli puudutava looga (loe siit).