Statistikaameti juhtivanalüütiku Viktoria Trasanovi sõnul mõjutas mulluse jaanuariga võrreldes tarbijahinnaindeksit enim mootorikütus, kus bensiin oli 9,2% ja diislikütus 20,6% odavam.

„Eluasemekulutustest oli kodudesse jõudnud elekter 20,9% kallim ja üür 8,7% odavam. Toidukaupadest kallines sama ajaga enim töödeldud puuvili (11%) ning odavnes värske kala (29%) ja kartul (17%),“ kommenteeris Trasanov.

Detsembriga võrreldes mõjutas tarbijahinnaindeksit enim mootorikütuse 5,3% kallinemine ning rõivaste ja jalatsite laialdased soodusmüügid. Suurem mõju indeksi muutusele oli veel kodudesse jõudnud elektri 7,3% ja värske puuvilja 10,4% kallinemisel.

Tarbijahinnaindeksi muutus

Elanike tarbimisharjumuste ja hindade pideva muutumise tõttu ajakohastab statistikaamet igal aastal tarbijahinnaindeksi arvutamisel kasutatavaid kaalusid ning arvutuste aluseks olevaid esinduskaupu. Alates jaanuari indeksist on arvutuste aluseks 2020. aasta detsembri hinnad. Võrdluseks varasemate perioodidega jätkatakse tarbijahinnaindeksi avaldamist baasil 1997 = 100.

Tabelis on esitatud nii 2020. aastal kasutatud kulutuste struktuur kui ka alates 2021. aasta jaanuari indeksist kasutatav kulutuste struktuur ehk kaubagruppide kaalud.