Olümpiavõitjaks ei saada üleöö. See eeldab vajalikku annet, pikaajalist sihipärast tööd ning tugevat soovi ihaldatud eesmärgi nimel pingutada. Ka finantsplaneerimine on sihtide seadmise protsess, mis nõuab püsivust, kannatlikust ning selget soovi enda rahaasju parandada. Kui te ei tea, kuhu te tahate minna, siis ei jõua te ka kunagi kohale.

Säästmisele peaks järgnema investeerimine

Teekond finantsvabaduseni saab alguse säästmisest ning kogutud raha nutikast investeerimisest. Selge visiooni olemasolu on eelduseks teadlikele investeerimisotsustele. Eesmärk ei tohi olla lihtne, kuid ta peab alati olema saavutatav.

Kui isiklik tulevikuvisioon on paigas, saab hakata keskenduma sobiva investeerimisstrateegia valikule. Enne personaalse portfelli loomist tasub hoolikalt mõelda, kui palju aega ning huvi on investoril tulevikus enda investeeringutega tegeleda. Passiivse strateegia eelistamisel rahuldub investor turu keskmise tootlusega ning investeerib erinevatesse indeksitesse, kus juba mõne ostuga on võimalik saada hästi hajutatud portfell. Tegemist on kuluefektiivse lahendusega, kuid väärtpaberite ostu- ja müügiotsused peab iga investor ise tegema.

Kui on aega ja investeerimine huvitab, võib ise investeerida

Aktiivse strateegia korral püüab investor saavutada turu keskmist ületavat tootlust, kasutades selleks väärtpaberite analüüsi ning otsides soodsaid tehinguhindu. Piisava aja ning teadmiste puudumisel ei pea tingimata antud strateegiast loobuma, vaid pankade kaudu saab osta ka aktiivselt juhitavaid investeerimislahendusi, kus investeerimisotsused langetavad investori eest fondijuhid koos oma analüütikute meeskonnaga. Nii jääb investorile rohkem vaba aega, kuid investeerimisega kaasnevad kulud on samuti mõnevõrra kõrgemad.

25 aastat tagasi investeerimisega alustades julgustas üks kogenud investor mind lausega: „Kui turg on 10% kukkunud, oled ikka 90% võidus, sest investeeringut mitte tehes oleksid sa selle raha lihtsalt ära kulutanud!" Esmalt sarkastilisena tundunud sõnumi sisu olen aja jooksul õppinud hindama, mis on mind nii mõnegi investeerimisrumaluse tegemist aidanud vältida.

Oma hoiakuid testi siin.

See test on mõeldud algajatele investoritele, et enne esimesi tehinguid veelkord olulistele asjadele mõelda ja enamlevinud investeerimisvigu vältida. Ja kui tulemus tuleb alla ootuste, siis ei ole see karistus, vaid hea hetk veelkord olulisi nippe enne reaalset investeerimist lugeda.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid