WeWorki asutaja Adam Neumann ja SoftBank, koostöötamise kontoriruumidele keskendunud ettevõtte suurim aktsionär andsid reedel teada, et nendevaheline kohtuvaidlus on lahenduse leidnud, kirjutab New York Times. See võimaldab Jaapani konglomeraadil, kes päästis ettevõtte 16 kuud tagasi hävingust, selle lõpuks ka börsile viia.

Kuigi WeWork pidi juba 2019. aastal börsile minema – selle tulemusel pidi sündima maailma kõige väärtuslikum ükssarvik –, otsustasid investorid sellele vahetult enne pidurit tõmmata, kuna selgus, et ettevõttel oli sisuliselt raha otsas. Samuti polnud investorid rahul Neumanni juhtimispraktikatega, mille hulka kuulus tugev peokultuur, marihuaana tarbimine ja oma perekonnale eridiilide tegemine. Ärileht kirjutas Neumanni tõusust ja langusest põhjalikumalt aasta tagasi.

Nüüd tahab SoftBank minna siis WeWorki börsidebüüdiga uuele ringile. 2019. aastal ettevõttele appi tulles lubas SoftBank osta Adam Neumannile ja teistele aktsionäridele kuuluvad ettevõtte aktsiad kolme miljardi dollari eest. Neumann oli ettevõttest lahkunud pärast ebaõnnestunud börsile mineku katset.

Küll aga ütles SoftBank aasta tagasi, kui koroonapandeemia hakkas üleilmselt maad võtma, et nad ei soovi nende aktsiate ostuga edasi minna. Kuna selle järgi pidi Neumann saama 960 miljonit dollarit, otsustas ta WeWorki suuraktsionäri vastu kohtusse minna. Reedel sõlmitud leppe kohaselt saab ta ainult pool selles summast, kuna tehinguga lähedalt kursis olevate allikate sõnul ostab SoftBank vaid pool Neumannile kuuluvatest aktsiatest.

SoftBank kulutab veel miljard dollarit, et teistelt aktsionäridelt ettevõtte aktsiaid kokku osta, samuti pool algsest mahust. Lisaks maksab SoftBank Neumannile 50 miljonit dollarit tema õiguskulude kompensatsiooniks, märkisid tehinguga lähemalt kursis olevad allikad.

Pikale veninud kohtuvaidlus tekitas arusaamatust selles osas, kui suur osa ettevõttest suurimatele aktsionäridele kuulub. See kahtlus tuli aga ettevõtte börsile minekuks eemaldada. Samas on WeWork viimastel kuudel avaldanud oma finantstulemusi väga valikuliselt, mistõttu on väga raske aru saada, kui suure löögi on ettevõte saanud koroonapandeemia mõjul.

Teada on, et paljud ettevõtte kliendid ei ole oma lepinguid uuendanud. WeWorki ärimudel näeb ette ärikinnisvara rendile võtu ja selle tööle panemist koostöökeskustena, kus soovijad saavad ruume teatud ajaks rendile võtta. Selleks, et tänastes oludes paremini hakkama saada, on ettevõte mitmeid rendilepinguid ka ümberstruktureerinud.