Investorid kardavad, et hiljutised intressitõusud võidakse tagasi pöörata ning keskpanga sõltumatus on taas tähelepanu all, kirjutab Reuters.

Endine pankur ja Erdogani parteisse kuuluv Sahap Kavcioglu nimetati ametisse laupäeva öösel. See on juba alates 2019. aasta keskpaigast kolmas kord, kui Erdogan lasi kohe keskpanga juhi lahti.

Keskpanga uus juht püüdis olukorda rahustada. Ta ütles pankade juhatuste esimeestele, et ta ei plaani kohest rahapoliitika muutust.

Kui reedel maksis dollar 7,2185 Türgi liiri, siis täna kukkus liir 8,4850-ni USA dollari vastu. Liir on tagasi novembri alguse tasemete juures.

Goldman Scahs ja teised pangad ootavad liiri ja Türgi finantsvarade kukkumist.

Naci Agbali vallandamise järel kardavad analüütikud, et Türgi on taas sammu võrra lähemal maksekriisile, kuna valuutareservid on kahanenud.

Erdogan lasi Agbali lahti, kuna viimase tõstis järsult intressimäära, et võidelda 16 protsendini tõusnud inflatsiooni ja langeva liiriga.

Agbal tõstis viis kuud keskpanga juhiks olles intressi 8,75 protsendipunkti võrra 19 protsendini. Keskpanka hakati natuke rohkem usaldama ja liir tõusis.

Alates 2018. aasta valuutakriisi algusest on liir kaotanud poole oma väärtusest.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid