Tänasest hakkas taas WizzAir Tallinna ja Kiievi vahel lendama. Nii maandus täna pealelõunal kell 16.11 Tallinna lennujaamas pärast mõningast pausi taas esimene otselend Ukrainast. „Võib arvata, et seal on ka hooajatöötajad peal, kuid tõenäoliselt on seal teisigi inimesi,” märkis Eesti põllumajandus-kaubanduskoja juhatuse esimees Roomet Sõrmus.

Paarkümmend minutit pärast Wizz Airi Kiievi lendu maandus lennujaamas ka Finnairi lend Helsingist. Kahe lennu peale kokku umbes kolmandik reisijatest siirdus lennuki pealt tulles lennujaamas asuvasse Confido koroonaviiruse kiirtestimispunkti. Tallinna lennujaamast öeldi, et Kiievi lennult saabus Eestisse 133 reisijat, Helsingist 64 reisijat.

Siiski pole tänase Kiievi lennuga saabunud enam esimesed hooajatöölised põllumajanduses, osad on Eestisse juba varasemalt muul moel jõudnud. „Aianduses tehakse juba ettevalmistavaid töid, et kasvuhooneid ja põlde istutuseks ette valmistada,” põhjendas Sõrmus.

Erilendudeks sel aastal enam vajadust pole

Kuna eelmisel aastal oli välistööjõust sõltuvad põllumehed koroonapandeemia, lennukeeldude ja valitsuse poliitikate tõttu väga keerulises olukorras – näiteks maasikakasvatajatel jäigi lõpuks vähemalt pool saagist töökäte puudusel põllule –, siis oli siinne põllumajandus-tööstuskoda mullu juulis sunnitud lausa erilennu Ukrainast tellima, et sama saatus ei tabaks ka teisi põllumajandustootjaid, kel saak valmis hiljem.

Sel aastal põllumajandus-tööstuskojal erilendude tellimise plaani ei ole, kuna liinilennud erinevalt mullusest kevadest toimivad. „Me aasta alguses selle peale mõtlesime, aga kui need liinilennud toimuvad, siis ei ole tegelikult vajadust selle järele. Liiatigi, kuna põllumajandussektor ei ole välistööjõu osas number üks valdkond,” rääkis Sõrmus, viidates sellest eespool olevatele ehitusele ja tööstusele.

„Kui üldnumbreid vaadata, siis põllumajandus oma 2000 või 3000 inimesega on välistööjõu kasutuse osas alles kas 3. või 4. kohal,” sõnas Sõrmus. Ka rääkis ta, et põllumajanduses on Ukraina hooajatööliste Eestisse saabumise tipphooaeg hoopis mai lõpp-juuni algus. Samas märkis Sõrmus, et otselennud on Ukraina võõrtööjõust sõltuvatele ettevõtetele Eestis olulised seetõttu, et maismaad pidi oleks neil Eestisse saamine oluliselt keerulisem.

Otselennu jaoks ei ole viisat vaja

„Maismaad pidi liikumiseks oleks nendel hooajatöötajatel vaja Eesti viisat, aga kui nad jäävad siia alla kolme kuu, siis neil Eestisse sisenemiseks otseselt viisat vaja ei ole. Selleks, et nad saaksid viisavabalt tulla, ongi vaja neid otselende,” põhjendas põllumajandus-kaubanduskoja juht. Seni on ukrainlaste jaoks ainuke toimiv lennuliin olnud Minski kaudu. Ka täna hommikul kella kümne paiku tuli üks lend Valgevenest.

Lisaks tänasest käivitunud Wizz Airi Tallinna-Kiievi liinile, toob sama lennufirma aprillis lennuplaani ka Tallinna-Lvivi lennu ning maikuust Tallinna-Harkivi lennu. Ka toob suvehooajale üleminek Tallinna lennujaama lennuühendusi veel reasse sihtkohtadesse. Lõppeval nädalal sai lisaks Kiivelile Tallinnasse lennata veel üheksast linnast Euroopas.