Samal ajal, kui USA vastne president Joe Biden lubab ettevõtete maksukoormust tõsta, selgub hiljutisest uuringust, et vähemalt 55 USA suurfirmat pole viimastel aastatel oma miljarditesse küündivatelt kasuminumbritelt mingeid makse maksnud, kirjutab New York Times.

2017. aastal kongressis vabariiklaste toetusel vastu võetud ja endiselt presidendilt Donald Trumpilt allkirja alla saanud seadusemuudatuse järel alandati ettevõtete tulumaksumäära senise 35% pealt 21%-le. Lisaks said maksuseadusesse sisse terve rida erandeid, mis võimaldavad just kümnetel ja kümnetel Fortune 500 ettevõtetel oma maksumäära suisa 0%-le kahandada, selgub värskest uuringust.

Null maksumäärale lisaks ka miljonitesse küündivad maksutagastused

Vasakule kalduva Washingtoni maksu- ja majanduspoliitika instituudi (Institute on Taxation and Economic Policy) tehtud uuringu kohaselt õnnestus oma maksumäär 0%-le kahandada näiteks sellistel ettevõtetel nagu Salesforce, Archer-Daniels-Midland ja Consolidated Edison.

Samal ajal õnnestus aga veel 26 ettevõttel, kelle hulka kuuluvad nii FedEx, Duke Energy kui ka Nike, igasugusest riiklikust ettevõtte tulumaksu tasumisest viimasel kolmel aastal pääseda, kuigi nende müügitulu kokku küündis 77 miljardi dollarini. Paljud neist said ka miljoneid dollareid maksutagastust.

Kuigi üleüldiselt on ettevõtete tuludeklaratsioonid privaatsed, peavad börsiettevõtted tegema neist ülevaate ka oma regulaarsetes avalikult kättesaadavates majandusaruannetes. Neid Washingtonis tegutsev uurimisasutus uuriski, kõrvutades muud infot, mida ettevõtted ise on oma maksueelse kasumi numbri kohta avaldanud.

Duke Energy pressiesindaja Catherine Butler ütles e-kirja teel, et ettevõte järgib kõiki nii osariigi kui ka föderaalseid maksuseadusi, tehes samal ajal ka investeeringuid, millest võidavad nii nende kliendid kui ka kogukonnad.

Ta viitas selle käigus maksusoodustustele, mis kaasneb taastuvenergia investeeringutega. Need küll ei vabasta ettevõtet tulumaksu tasumisest, kuid lükkab maksukohustuse tulevikku. 2020. aasta lõpus esitatud andmete kohaselt on ettevõte tulevikus kohustatud tasuma üheksa miljardi dollari ulatuses makse.

Ka Detroitis tegutsev DTE Energy, kes pole samuti viimased kolm aastat riiklikku ettevõtte tulumaksu tasunud, ütles, et nemadki on teinud viimastel aastatel suuri investeeringuid vananevasse taristusse ning suunanud raha päikese- ja tuuleenergia lahendustesse.

„Nende maksusoodustuste arvelt saame me esitada ka oma klientidele väiksemaid arveid,” sõnas ettevõte. Nimelt võimaldas 2017. aasta maksuseaduse erand, et sellist liiki investeeringud vähendavad nende maksukohustust.

Ühtlasi võimaldas mullune maksuerand, mis koroonapandeemia mõjudega toimetulekuks kehtestati, nullida 2020. aasta kahjumi arvelt varasemate aastate tulumaksukohustust. Seda kasutas ära nii DTE Energy kui ka FedEx.

Maksuseaduse üle käis terav debatt

Maksu- ja maajnduspoliitika instituut on sarnaseid uuringuid teinud juba aastaid ning viimaste presidendivalimiste ajal muutusid tänu nende tulemuste pidevale viitamisele puudused maksuseaduses üheks keskseks aruteluteemaks. Täna kasutavad USA ettevõtted nii uusi kui vanu maksudest kõrvale hoidumise viise, mis on küll seaduslikud.

Bideni administratsioon andis lõppeval nädalal teada, et plaanib tõsta ettevõtte tulumaksu määra 28%-le ja viia sisse minimaalse maksumäära, et vähendada nende ettevõtete arvu, kes oma miljarditeni küündivatelt kasumitelt üldse tulumaksu ei maksa ehk kelle maksumäär on 0%.

Valge Maja hinnangul tooks maksuseaduse muutus järgmise 15 aasta jooksul riigieelarvesse kaks triljonit dollarit. Neid vahendeid hakataks kasutama presidendi ambitsioonika taristuinvesteeringute kava ellu viimiseks. See muidugi ei tähenda, et tulumaksukohustust vähendavad erandid täielikult kaoksid.