EIT Digital Venture programmi viiakse läbi 20 Euroopa riigis ning Eestist on seal osalenud neli ideefaasis idufirmat. SherGome'i kaasasutaja ja tegevjuhi Ergo Kruve sõnul oli meeskonnal programmi astumisel siht saada esialgne kapital oma idee minimaalse töötava toote teostamiseks. Lisaks 15 000 eurole aitas programm ka äriarendusega ning esimeste investorite leidmisel.

„Tänu EIT võrgustikule oleme saanud kontakte Euroopa investoritega ja potentsiaalsete klientidega. Just seetõttu on EIT ja Startup Wise Guys'i toetus meile oluline mitte ainult algusfaasis, vaid näeme sellel palju kasu kogu meie startup teekonna jaoks tulevikus," sõnas Kruve.

Algselt personaalse stiiliga sobivate toodete leidmist soodustavat mobiiliäppi Styleshark arendama asunud Kruve meeskond on tänaseks teinud nii kursi- kui nimemuutuse ning aitab nüüd SherGome'i platvormiga moedisaineritel oma äri protsessi digitaliseerida ja vajadusel rõivakonstruktoreid ning õmblejaid leida. Hetkel on ettevõte oma platvormi beeta-faasis testimas. Tuleviku perspektiivis tahetakse kaasata ka blockchain tehnoloogiat nii protsessi digitaliseerimisel, disainerite ja rõivakonstruktorite autoriõiguste kaitsel kui ka uute tuluteenimise viiside pakkumisel.

Ehitussektori hangete hinnapäringute haldamisplatvormi BuildrLink ühe asutaja Mihkel Liiberi sõnul oli tiimil programmiga liitumise hetkeks valmis väga lihtne proof of concept, mida oldi jõutud veidi ka katsetada. EIT Digital'i eelkiirendi programm aitas lisaks investeeringule meeskonnal paika seada ka fookuse. „Katsetasime oma lahendust mitme kliendiga ja saime väärtuslikku tagasisidet, mis aitas paika panna selle, millele edasi liikudes keskenduda. Meie suur eesmärk on, et ehitussektoris oleks võimalik hankeid oluliselt kiiremini ja läbipaistvamalt teha," täpsustas Liiber.

Toetus kätte juba enne ettevõtte asutamist

EIT Digital Venture Program avas taotlusvooru käesoleva aasta mais algava eelkiirendi programmi läbimiseks. Valituks osutumisel antakse välja rahaline auhind 5 000 eurot. Seejärel on võimalik saada investeeringuid veel kokku 20 000 euro ulatuses, tulenevalt edusammudest ja tulemusindikaatorite täitmisest, näiteks ettevõtte registreerimine või täiendavate investorite kaasamine.

Osalema on oodatud idee või prototüübiga meeskonnad digitaalse innovatsiooni valdkondadest, eesmärgiga arendada tööstust, tehnoloogiat, heaolu, rahandust või linnade arengut. 8-nädalane eelkiirendi programm viiakse läbi täielikult veebis, koos videosisu, live-veebiseminaride ja üks-ühele mentorsessioonidega nõustajatega.

Lisaks minimaalse töötava toote arendamiseks antavale rahalisele toetusele, aitab rahvusvaheliste ekspertide võrgustik ka äriarendust teha ning esimesi investoreid leida.

Vähem kui aastaga on programmi raames võimalik jõuda ideest investeeringuni. Osalejad saavad abi ulatuslikult rahvusvaheliste mentorite võrgustikult läbi Kesk- ja Ida-Euroopa ning Põhjamaade ühe suurima investori ja ärikiirendi Startup Wise Guys, kes on EIT Digital Venture programmi elluviijaks Eestis ja teistes Baltimaades ning Ukrainas.

Ainulaadne programm

Startup Wise Guys kiirendi EIT Digital Venture programmi juht Alona Belinska sõnul on programm turul üsna ainulaadne, kuna esmase finants- ja mentortoe saamiseks ei ole vaja ettevõtet asutada ega minimaalset töötavat toodet valmis saada. „Programm sobibki suurepäraselt häkatoni läbinud võistkondadele või inkubeeritud meeskondadele, kes on veel kahevahel, kas hakata täiskohaga startup-asutajateks või mitte," sõnas Belinska. Eestist on programmi läbinud neli idufirmat: Recovery Companion, Abucco, BuildrLink ja Styleshark.

Programmi elluviija Startup Wise Guys on alates 2012. aastast teinud üle 220 investeeringu ning pakkunud maailmatasemel ärikiirendiprogrammi varajase staadiumi tarkvara kui teenus lahendusi arendavatele idufirmadele fintech, küberturvalisuse ja jätkusuutlikkuse valdkonnas. Nende portfelli ettevõtete ellujäämise ja edukuse määr on teadaolevalt üle 77% ning kahe investeeringu puhul on toimunud ka juba edukas exit ehk investeeringust väljumine. Programmi ellukutsuja EIT Digital on Euroopa juhtiv digitaalse innovatsiooni ja ettevõtlushariduse organisatsioon, mis juhib Euroopa digitaalset transformatsiooni. Selle tööviis kehastab innovatsiooni tulevikku üle 200 Euroopa korporatsiooni, VKEde, idufirmade, ülikoolide ja uurimisinstituutide üleeuroopalise ökosüsteemi kaudu, kus üliõpilased, teadlased, insenerid, ettevõtluse arendajad ja ettevõtjad teevad avatud innovatsiooni tingimustes koostööd.

Taotlused on avatud kuni 8. aprillini ja kandideerida saab siin.