Läti, Eesti ja Soome puidusektori ettevõtteid ühendav ekspordiprojekt LEF Network to China avas märtsi lõpus Hiinas Changzhou linnas puittoodete näituseruumi. Puitehitusele keskenduvas showroomis tutvustatakse nii puitmajade, puidust saunade, puitmööbli, puidust interjööri kui -eksterjööri tellimise võimalusi Eestist.

Hiina kasvav majandus, suurenev elanikkond ning linnastumine hoiab Hiina ehitussektori pidevas kasvus. Gresham House'i puidukasutuse mahtude prognooside raport 2050. aastaks toob välja, et Hiina on sisenemas suurde eeslinnade ehitamise ajajärku. Alates 2015. aastast on puidukasutus Hiina ehituses märkimisväärses kasvutrendis ning puidukasutus ehituses suureneb ka tulevikus.

Leedo firmal oma tehas Hiinas

See on loonud täiendavaid ekspordivõimalusi ka Euroopa ettevõtetele, sh Eesti puitmajatootjatele. Sektori ettevõtetest on varasemalt Hiinas kanda kinnitanud kunagise praamikuninga Vjatšeslav Leedo ettevõte Saare Erek, mis avas 2018. aastal Hiinas Hubei provintsis Jimgeni linnas oma puitmajade valmistamise tehase.

Aastatel 2018-2021 toimunud LEF ekspordiprojekti toel kaardistasid turu võimalusi ning sisenemise strateegiaid ka Palmatin OÜ, Arcwood, Rait AS, Estopuit OÜ, Puidukoda OÜ, Forestcom OÜ ja Toftan AS, kelle tootenäidised jõudsid eelmises kvartalis ühistegevuse tulemusel Hiina.

LEF projekti Eesti koordinaator Annika Kibus toob välja, et koroona-aasta on muutnud märkimisväärselt traditsioonilisi äriajamise koostöövorme ning turule sisenemiseks tuli leida uusi võimalusi. „Hiina turule sisenemine on kahtlemata keeruline,“ tõdeb ta ja lisab, et kahe regiooni kultuuri- ja äritavade erinevused ei võimalda sageli korraldada isegi tulemuslikke veebikohtumisi.„Selgeks sai see, et ilma kohalolekuta on pea võimatu Hiinas äri või müüki alustada,“ lisab Kibus.

Reisipiirangute tingimuses nägid projekti partnerid ainsa võimalusena tarnida näidistooted Hiina ning hankida kõrvale usaldusväärne kogemustega müügiagent. Mõttest sai alguse pop-up esindusruumi kontseptsioon, mis tutvustab Läti-Eesti-Soome puidupõhiseid tooteid Hiinas ning annab võimaluse luua projekti ettevõtjatele otsekontakte.

Tarmo Tamm, projektis osalenud Arcwoodi juhatuse liige, leiab, et praegused projekti tegevused on niivõrd kauge ja suure turu puhul heaks alguspunktiks. „Turule sisenemise eelduseks on olla sihtturul hästi presenteeritud.“ Arcwood saatis Hiina CLT hoone miniatuurse mudeli. „Loodame, et ettevõtmine kannab vilja ning kohalik müügiagent suudab kontaktide seast ka meile potentsiaalseid kliende püüda,“ lisab ta.

Kohapealne esindus- ja näituseruum

Tänaseks on esindus- ja näituseruum avatud Shanghai lähistel edasimüügi partneri Chanhzhou KiHome Living Co uues näidismajas. Pidulikul avamisel osalesid kohalikud ettevõtjad, äriühingud, arhitektid, omavalitsuse ja saatkondade esindajad ning Changzhou linnapea.

Eesti esindus- ja näituseruumi avamine Hiinas

Avatseremoonia tõi välja kahepoolsete ärisuhete arendamise vajaduse ning puitehituse mahtude kasvatamise olulisuse kestliku ja keskkonnasäästliku tuleviku loomisel. Enne näidistoodete showroomi jõudmist eelnes nendeesitlemine ka Shanghai rahvusvahelisel ehitusmessil 24.-26. märtsil, kus tutvustas Eesti, Läti ja Soome kõrge lisandväärusega puittooteid projekti müügiesindaja Hiinas Ying Feng.

LEF Network to China projekti eesmärk on toetada kõrge lisandväärtusega puidupõhiseid tooteid (puitmajad, sisekujundus- ja ehitusmaterjalid, puidust aknad-uksed jne) valmistavate Eesti, Läti ja Soome ettevõtete sisenemist Hiina turule. Projekti raames saavad ettevõtjad suurendada oma teadmisi, oskusi ja kogemusi Hiinast kui sihtturust ning sealsest ärikeskkonnast.

Projekti juhtpartneriks on Läti kaubandus-tööstuskoda, partneriteks Eesti kaubandus-tööstuskoda, Läti puitehituse klaster, Eesti puitmajaliit ja Satakunta rakenduskõrgkool Soomest. Projekti tegevuste elluviimist rahastab Euroopa Liidu regionaalarengu fond läbi programmi Central Baltic Program 2014-2021.