Kuldmuna 2021 audio- ja videožürii juht on Nikolai Mihailišin. Produtsent ja nohik juba pea pool oma elust. Nohik siiski sünnist saati. Käitub Star Warsi ja Marveli teemaliste vestluste juures nagu viieaastane ja vehib kontoris Darth Vaderi mõõka, kui selleks võimaluse saab.

Produktsioonifirma ehk tootmismaja (nagu ta ise armastab öelda) Münchhausen Productions omanik ja tegevprodutsent. Viimasel kümnel aastal tegutsenud peamiselt reklaami tootmisteenuse osutamisega välismaistele klientidele. Aidanud luua visuaalseid/emotsionaalseid väärtusi brändidele nagu BMW, Audi, Nivea, Withings, Doc Morris jpt.

Nikolai, mida sinu juhitav žürii täpsemalt hindab?

Eeskätt loovust ja eristuvust! Aga kuna ma ise tegutsen filmide tootmise poole peal, siis kindlasti on ka meisterlikkus ehk käsitööoskus minu žüriis au sees. Samuti hindame oskust kasutada ära olemasolevaid ressursse. Ning seda, kui on näha, et ole ei mindud lihtsama vastupanu teed.

Kes Kuldmuna’21 audio- ja videožüriisse kuuluvad?

Žüriisse valisin võimalikult erineva taustaga valdkonna eksperte, et nad kõik saaksid anda panuse oma vaatevinklist.

Indrek Irbus – meediainnovatsiooni professor Tallinna Ülikooli (TLÜ) Balti Filmi, Meedia Kunstide ja Kommunikatsiooni Instituudis (BFM). Juhib samas ka TLÜ Meediainnovatsiooni ja Digikultuuri Tippkeskust (MEDIT) ning BFMi doktoriõppekava “Audiovisuaalkunstid ja meediauuringud”. Oli 2004. aastal üks BFMi asutajatest.
Jan-Erik Nõgisto – Kuukulgur Filmi väga pikaajalise kogemusega režissöör, kelle tegemisi alati jälginud olen ja kes mind uute lähenemistega üllatanud on. Mitmete lühimängufilmide, teleseriaali „Pank“ ning sadade reklaamide ja muusikavideote režissöör.
Marko Mörö Matvei – Tanki copywriter. Üks väheseid, kelle puhul on aru saada, et ta mõistab audio-visuaalset keelt sügavamalt, sest oskab kirjutades visualiseerida, annab režissööridele ette väga hea briifi.
Timo Hartikainen – agentuuri VAAS boss, tõeline ettevõtja.
Ingrid Eloranta – Cuba Filmsi produtsent, minuga sarnase taustaga, tegeleme enamuses välistootmistega
Marta Pulk – noore generatsiooni režissöör, kelle film „Aasta täis draamat” võitis Eesti filmi- ja teleauhindadel mullu parima dokumentaalfilmi auhinna. Minu sotsiaalse närvi lõi lahti aga tema uus idee luua film koroonakriisist ehk kollektiivsest üksildusest ja seoses sellega mõte teha telefoniliin, kuhu igaüks saab rääkida hingelt ära selle, mis parasjagu mõttes on.
Tiiu-Ann Pello – suure rahvusvahelise kogemusega filmikunstnik, kes oli kaasatud ka näiteks Tenetisse.

Kuidas oma žüriid briifid – mida nad hindamisel silmas pidama hakkavad?

Asume otsima rahvusvahelist taset, töid, millel oleks šansse lüüa läbi rahvusvahelistel konkurssidel. Kuna aina rohkem ettevõtteid läheb Eestist välja, siis miks ei võiks meie agentuurid ja filmitootjad olla sellisel tasemel, et Pipedrive’id ja Boltit ei peaks palkama Londoni omasid? Selleks peame aga ise tasemel olema.

Kindlasti küsib žürii iga töö puhul: „Miks?“.

Kuidas saavutada Kuldmuna 2021 audio- ja videokategooriates edu? Anna nõu, kuidas kulda võita.

Vormistus! Pange ülesandepüstitus kirja ja näidake väljundit: kliendi sisend loovagentuurile, loovagentuuri sisend produktsioonifirmale ja lõpp-produkt ise. Andke ülevaade tööprotsessidest, et žürii saaks aru, kas ja millistes etappides keegi ennast ületas või lati alt läbi jooksis.

Mida ise tänavusest konkursist ja töödest ootad, kas oled elevil ka?

Ma olen väga elevil ja loodan näha mõnda üllatust, mis oleks ka rahvusvahelises konkurentsis võimeline kaasa lööma.

Kuidas su enda produktsioonifirmal viimasel aastal läinud on?

Kuni 2020. aasta veebruari lõpuni läks väga hästi, sisenesime uutele turgudele nagu Soome, India ja Tai täis-tootmismaja rollis. Kui viimased kümme aastat tegime Euroopa klientidele tootmisteenust nii, et loovteenus oli nende produktsioonifirma poolt, siis viimasel aastal oleme saanud ise koos loovagentuuriga briifingutel osaleda ja omalt poolt ise vastavalt vajadusele tootmisse loovmeeskondi kaasata ning teha tootmistehniliselt huvitavaid rahvusvahelisi projekte. Perioodi alates mullu märtsist saab aga kirjeldada ühe sõnaga – tagasihoidlik.

Münchhausen Productionsi poolt produtseeritud ja Eesti näitlejate osalusel valminud filmi „Take care” peeti mullu talvel üheks maailma parimaks jõulureklaamiks. Kas plaanid selle ka Kuldmunale esitada?

Kuna „Take care” projekt ei olnud meie poolt välja töötatud loovlahendusega, vaid me saime olla selle juures head tootmispartnerid, siis seda me siiski ei esita. Meie panus selle juures ei vastaks Kuldmuna ootustele, milleks on loovus.

Kõik meie viimaste aastate tööd on 100% väljastpoolt Eestit tellitud ning kahjuks on ka kõik loovinimesed olnud mitte-kohalikud. Viimase töö Eestisse tegime 3-4 aastat tagasi Elisale. Seega tuleb meie töödega tutvumiseks sukelduda meie kodulehele või küsida otse, mida me huvitavat teinud oleme ja milleks me tegelikult valmis oleme.

Mida te siis huvitavat teinud olete?

Meie suurim projekt oli mullu Pernod Ricard’i India viskibrändile Royal Stag reklaami tegemine. Seda filmiti pool aastat üheksas eri riigis ja 1000-pealisse tiimi kuulus inimesi Ühendkuningriigist, Marokost, Gruusiast, Saksamaalt, USA-st jm

Making of:

See pole võib-olla loominguliselt kõige eredam töö, küll aga kvaliteedi mõttes, sh tööprotsessi kvaliteedi mõttes, alates loovbriifist, mis meile India Ogilvy’st sisse tuli. Loovbriifid on tavaliselt üsna lakoonilised, andes stiilinäiteid ja ideid, aga briifi põhjal lõime meie kogu visuaalse keele, kaasasime loovinimesi ja režissööre. Peale seda pitchisime oma nägemust loovagentuurile, kes omakorda kinnitas kliendiga projekti eelarve, mis oli suurem kui ühe Eesti täispika filmi oma.

Sellepärast siis Eesti kohalikud ettevõtteid teid enam ei palkagi – tundute kallid olevat?

Jah, ju meid peetakse kalliks. Aga kui meile konkreetne eelarve ette anda ja kui see ei jää alla 15 000 euro, siis oleme valmis ka kohaliku turu jaoks tööd tegema.

Millised trendid audio- ja videoproduktsioonimaailmas valitsevad?

Suurim trend on segunevad meediumid. Mitte sotsiaalmeedia ja tele segunemine, vaid reaalse- ja digimaailma segunemine. Vaata näiteks Shanghais toimud Hyundai luksusbrändi Genesis kampaaniaüritust, kus lennutati jõe kohal 3281 drooni, mis mudeldasid valgulampe kandes efektse 3D keskkonna:

Kuidas hindad Eesti audio- ja videoproduktsiooni taset?

Meie tootmismajade käsitööoskus on siinsete loovagentuuride omast valgusaastate kaugusel ees. Miks see nii on? Sest kõik meie produktsioonifirmad töötavad paralleelselt ka välisklientidega. Siin on ka põhjus, miks meie suured tootmismajad Eesti firmadele vähe kohalikke reklaame teevad. Agentuurid, astuge oma mugavustsoonist välja! Mõelge Eesti raamidest välja. Kaasake väliskompetentsi, kas või näiteks vabakutselisi välismaiseid copywritereid. Klientidel soovitan aga mitte karta investeerida headesse asjadesse.

Intervjueeris: Silja Oja, TULI

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena