Tegemist on pikaajalise võimalusega, mida on enne lõplikku valikut võimalik Luminoris katsetada ka virtuaalrahaga.

Luminori veebiseminar „Pensioni investeerimiskonto: kellele, miks ja kuidas?" käsitles kõike seda, mis puudutab sel aastal inimestele avanenud uut valikut Eesti pensionisüsteemis - pensioni investeerimiskontot (PIK). Tegemist oli tunniajase kiirkursusega, kus finantseksperdid käisid üle kõik olulisemad punktid, mida üks PIK-i loomisele mõtlev inimene peaks enne otsuse langetamist teadma ja arvesse võtma.

„Pensioni investeerimiskonto on uus osa II pensionisambast, mille loomiseks ei tohi inimene olla eelnevalt esitanud avaldust II sambast lahkumiseks. Üldiselt kehtivad PIK-i puhul samad põhimõtted nagu II sambas muidu," rõhutas Luminori Baltikumi pensioniüksuse juht Rasmus Pikkani. „Sisuliselt saame öelda, et pensioni investeerimiskonto on uue süsteemi mõistes kui eraldi pensionifond, mille juht on inimene ise."

Pensioni investeerimiskontol investeerimist saab alustada 1. septembrist. Selleks tuleb teenusepakkuja juures avada esmalt PIK ning esitada seejärel varade vahetuse avaldus hiljemalt 31. juuliks. „Tark siiski ei torma - tegemist ei ole ühekordse kampaaniaga, vaid uue võimalusega, mida saab edaspidi teha kolm korda aastas. Praegu väljakäidud kuupäevad on lihtsalt uue süsteemi esimesed," rõhutas Pikkani.

Otsust ei pea langetama kohe

Luminori Baltikumi pensioniüksuse juhi sõnul ei pea seega otsust langetama kohe ja kindlaks kuupäevaks ning kui inimene pole oma soovis ja suutlikkuses kindel, siis on tal süsteemist lahkumiseks või PIK-i valimiseks aega küllalt. Eriti hoolikalt peaksid tema sõnul mõtlema need, kes otsustavad II sambas täielikult lahkuda, kuna peavad ootama 10 aastat, enne kui saavad uuesti pensionisüsteemiga liituda.

Ühe olulise eelisena tavaliste investeerimiskontode ees tõi Dividend Investor blogi looja Märten Kress välja selle, et PIK-ilt saab investeerida tulumaksueelset raha. „Ükskõik, kuidas me investeerimistegevust vaatame, siis alati tasub toimetada maksuefektiivselt. Millal iganes meil on võimalik investeerida maksude-eelset summat, siis seda võimalust tuleks kasutada. Kuna see on oluliselt suurem kui maksude-järgne summa, siis seeläbi on ka investeeritud summa ja potentsiaalne tulu suurem," lisas finantsblogija.

Kaks kõige tähtsamat märksõna, mida iga PIK-i loomisele mõtlev inimene võiks kokkuvõttes meeles pidada, on Kressi sõnul mugavus ja huvi. Sellega seoses tõstatas ta kaks küsimust: „Kas sa soovid sellist lahendust, kus pead aeg-ajalt käima, uurima ja õppima ning tegema ka tehinguid, või pooldad sa täiesti automaatset ja mugavat lahendust? Ja teiseks - kas sul on ka reaalselt huvi ja aega asjaga tegeleda? Kui huvi on olemas, siis võib PIK olla sinu jaoks, kuid kui huvi ja aega pole, siis tasub jätkata oma senise II samba lahendusega," lisas ta.

Investeerimismäng käib juba

Aitamaks otsustada, kas luua endale pensioni investeerimiskonto või mitte, alustas Luminor hiljuti Tulevikuinvestori mänguga. Luminori Eesti investeerimistoodete juhi Kaarel Keskküla sõnul on mängu eesmärk anda kõikidele soovijatele võimalus riskivabalt katsetada, mida kujutab endast virtuaalse pensioniraha iseseisev investeerimine. „See aitab inimestel jõuda selgusele, kas pensioni investeerimiskonto on nende jaoks õige lahendus või mitte," selgitas ta ning julgustas kõiki osalema.