Maksu- ja Tolliameti (MTA) andmetel kaob alates 1.juulist 2021 väljastpoolt Euroopa Liitu tellitavate väikesaadetiste käibemaksuvabastus, et vähendada käibemaksupettuseid ja tagada Euroopa Liidu ettevõtetele võrdsed konkurentsitingimused võrreldes kolmandate riikide ettevõtetega.

Baltikumi suurim kaubanduskeskus internetis, Pigu Grupp, prognoosib, et lähiaastal eelistavad tarbijad muutusest tulenevalt veelgi enam Euroopa e-poode.

„Põhjused, miks tarbijad valivad e-poe oma igapäevaste ostude tegemiseks on lai tootevalik, konkurentsivõimelised hinnad, kiire kättesaamine ja tagastamine, mugav maksesüsteem. Kuna väljastpoolt EL-i ostmine muutub nüüd kallimaks ja tolliprotseduuride tõttu keerulisemaks, mistõttu pikenevad ka tarneajad, siis kaovad paljude tarbijate jaoks kolmandate riikide e-poodide eelised ning enda oste tehakse rohkem kohalikest kauplustest,“ selgitas Pigu Gruppi kuuluva Kaup24 kauplemisplatvormi juht Raimondas Zilénas.

Need, kes harjunud oma oste kohalikest või Euroopa e-poodidest tegema, muutust ei tähelda

„Pigu Grupp ja selle Eesti e-pood Kaup24 näeb juba täna, et tellimuste arv on kasvavamas just väikesaadetiste osas. Juba täna moodustab kuni 22-euroste tellimuste arv suure osa e-ostlemisest ning maksumuudatusega seoses on oodata kindlat tõusu,“ nentis Zilénas.

Ta tõi näitena esile, et selle hinnagrupi kõige populaarsemad tootekategooriad Kaup24 puhul on näiteks kosmeetika, lastekaubad, mitmesugused mobiiltelefonide tarvikud ning heli- ja fototehnika. Kaup24-st tehakse aastas ligi 320 000 kuni 22-eurost tellimust, kuid vastavalt maksumuudatustele kolmandatest riikidest tellitavatele kaupadele prognoositakse uueks aastaks hüppelist kasvu.

„Käibemaksupoliitika muutuse suureks eeliseks on see, et see loob võrdsemad võimalused kohalikele ja kolmandate riikide e-poodidele. See parandab kohaliku ettevõtluse olukorda ja avaldab seeläbi turule positiivset mõju,“ rõhutas Zilénas.

Mis muutub?

Näiteks, kui tellida Amazonist või AliExpressist 20 euro eest asju, tuleb saadetis deklareerida ja tasuda täiendavalt käibemaks 20% ehk 4 eurot.

Maksu- ja Tolliameti juhiste järgi on tarbijad maksudeklaratsiooni esitamiseks vaja kullerfirma või Eesti Posti saadetud teatist ning kauba väärtust tõendavat dokumenti – arvet, maksekorraldust vms. Kõige mugavam on saadetis deklareerida elektroonselt e-MTAs.