Leedu majandusministri asetäitja Vincas Jurgutis kinnitas ettevõtjate esindajatele, et vaja on "võimaluse passi", mitte oodata tegevusvõimaluste avanemiseks lihtsalt epidemioloogilise olukorra paranemist. "Alates esmaspäevast suudame luua ettevõtlusele vabamaid tingimusi. Majanduse elavdamiseks võiksid inimesed kasutada erinevaid teenuseid. Võimaluste pass aitab meil seda teha," ütles aseminister.

Ta kinnitas, et on jäänud veel kokku leppida viimastes nüanssides ning dokumendi ettenäitamises piisab nutitelefonist või tahvelarvutist.

Annab pääsu nii kontserdile kui ka vangla külastuseks

"Võimaluste pass" võimaldab teil pääseda kohvikutesse ja restoranidesse, käia bowlingus, kasiinodes, võtta osa siseruumis toimuvatest üritustest, kus osaleb vähem kui 500 inimest (150500 osalejaga üritustel peavad endiselt kõikidel osalejatel olema istekohad ehk väga suuri koosviibimisi Leedus korraldada ei saa). "Leedul on ilma passitagi palju võimalusi, erinevalt Taanist, kus taolist dokumenti on vaja kõikjal," ütles Yurgutis. Toitlustuskohtades saab ühe laua taga istuda kuni kümme inimest. Võrdluseks: ilma passita võib ka tänaval ühe laua taga istuda ainult kaks inimest.

Leedu vaktsiinipassiga saab osaleda üritustel, kus on kohti kuni 500 inimese (vaatajad peaksid hõivama mitte rohkem kui 75%) jaoks. Samuti saab sõita kruiisilaevaga, mängida piljardit ja keeglit. Samuti võimaldab pass vangide lähedastel taas külastusvisiite vanglatesse. Üks olulisemaid muudatusi on aga see, et dokumendi abil saab lõpuks piiranguteta tööle naasta.

Passi saamiseks on oma reeglistik

Passi saavad kasutama hakata vaktsineeritud elanikud, koroona läbipõdenud ja samuti need, kes on saanud negatiivse COVID-testi vastuse (test kehtib 24 tundi). Lisaks saavad neid vabadusi nautida ka kõik alla 16-aastased lapsed. "Esialgsete hinnangute kohaselt kasutab juunis 1,5 miljonit inimest oma võimaluse passi seda on väga palju," kommenteeris Yurgutis.

Olulise punktina tuuakse välja, et dokumendi saamiseks AstraZeneca puhul ei pea olema tehtud kahte vaktsiinisüsti: pass väljastatakse neli nädalat pärast esimest vaktsineerimist. Pfizeri puhul saab "võimaluste passi" kätte nädal pärast teist annust. Koroonasse haigestunud saavad kasutada Leedu vaktsineerimispassi kuue kuu jooksul pärast viiruse läbipõdemist.