Eestimaine iduettevõte PowerUP Energy Technologies koos kohaliku energiaettevõttega Alexela esitlesid Tallinnas, Haven Kakumäe sadamas Alexela kütusejaamas esimest nutikat vesinikujaama lahendust. See esimene omalaadne vesinikujaam on tulevikuplaanis mõeldud vesinikkütuse väiketarbijatele nagu purjekad, jahid ja matkaautod.

Nutijaam on täielikult automatiseeritud ja täidetud PowerUP Energy Technologies'i poolt kergete vesinikuballoonidega. Nutijaama saab kasutada mobiilimakserakenduse Paytailor'i kaudu. Kliendid saavad rakenduse kaudu nutijaama avada, valida renditavate vesinikuballoonide arvu ja nende eest tasuda.

Päikesepaneelide jõul töötav jaam võiks kujuneda purjetajatele, matkaautode omanikele ning teistele väikekasutajatele lihtsaks ja mugavaks võimaluseks äpi kaudu vesinikuballoonide rentimiseks.

Start-up PowerUP Energy Technologies on selle ettevõtmise jaoks kasutusele võtnud 3. ja 4. tüübi vesinikuballoonid. Lahenduse esitlemisel ütles PowerUP Energy Technologies'i asutaja ja tegevjuht dr Ivar Kruusenberg: „Vesinikul on paljulubav roll süsinikheite vähendamise eesmärkide saavutamisel kogu maailmas. Vesiniku kättesaadavus Eestis on üsna piiratud, kuna riigis puudub vesiniku suuremahuline tootmine ja meil on väga vähe reaalselt rakendust leiduvaid kütuseelemente. Seega on see nutikas vesinikujaam esimene samm Eesti energeetika üleminekul kõige nõutumale puhtale kütusele ehk vesinikule. Selle koostöö kaudu kinnitame oma pühendumust pakkuda kõigile puhtaid ja ohutuid energialahendusi."

Nutika vesinikujaama turule toomine nii Eestis, kui lähiregioonis võiks olla lihtne ja kulutõhus lahendus vesinikkütuse kättesaadavuse parandamiseks.

Vesinikujaama esitlemise raames ütles Alexela grupi juhatuse liige Marti Hääl, et Alexelas ollakse vesiniku turule jõudmiseks valmis:„PowerUp'iga esitletud lahendus on näide sellest, kuidas vesiniku väärtusahel on reaalselt teostatav. Tänasel päeval on peamine vesinikuga seotud ülesanne saada juurde piisavalt vesinikkütuse tarbijaid, kes ergutaksid selle tootmist ja looksid seeläbi tarbijatele konkurentsivõimelise hinna."