Venemaa nõustus Valgevenele väljastama 500 miljoni dollari suuruse laenu ning loodab kahe riigi vaheliste lendude arvu suurenemist. Kreml on kahekordistanud oma toetust Aleksandr Lukašenkale pärast tema sunnitud reisilennu maandumist, mis tekitas läänes suurt hukkamõistu.

Venemaa president Vladimir Putin võõrustas laupäeval Sotšis Lukašenkat, kostitades oma külalist jahtreisiga Mustal merel päev pärast seda, kui kaks meest pidasid enam kui viis tundi kõnelusi. Kahepäevane tippkohtumine, mis toimus paralleelselt USA ja Euroopa Liidu Minski vastaste sanktsioonide kehtestamisega, rõhutab Moskva positsiooni Valgevene usaldusväärseima välise liitlasena.

Venemaa toetus Lukašenkale oli teravas vastuolus USA ja Euroopa Liidu hukkamõistuga ning see võib muuta keeruliseks Putini ja USA presidendi Joe Bideni järgmisel kuul Genfis toimuva tippkohtumise ettevalmistused, mille eesmärk on normaliseerida Moskva ja lääne suhteid.

Valgevene ametivõimud sundisid 23. mail Kreekast Leetu suunduva Ryanairi lennu Minskis maanduma, et arreteerida ajakirjanik Roman Protasevich, kasutades selleks hävituslennukit ning pommiähvardust. Käik, mida Ryanair kirjeldas kui “riigi toetatud piraatlust”, tekitas lääneriikides laiemat hukkamõistu.

Euroopa Liit keelas Valgevene riikliku lennufirma Belavia lennud oma lennujaamadest ning lubas riigi suhtes rakendada täiendavaid sanktsioone. Lisaks sellele kehtestas Joe Biden reedel üheksa Valgevene riigifirma suhtes täielikud blokeerivad sanktsioonid.

Kreml kritiseeris lääne reaktsiooni ning teatas, et seni viibinud 500 miljoni dollari suurune laen vabastatakse Valgevenele juuni lõpuks. Raha on miljardi dollari suuruse finantspaketi teine osa, mille Moskva väljastas detsembris Lukašenka finantsolukorra tugevdamiseks, mida on tabanud tema eelmise aastal läbi pettuse saavutatud valimisvõidu vastu korraldatud massimeeleavalduste ja COVID-19 mõju.

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov ütles, et Venemaa ja Valgevene transpordiministeeriumid teevad koostööd õhutranspordi korraldamiseks, mis võimaldaks valgevenelastel reisida Venemaale ning lennata Euroopa riikidest Venemaa kaudu koju, tasakaalustades Euroopa Liidu lennukeelust tulenevat mõju.

“President Lukašenka teavitas Putinit üksikasjalikult Ryanairi lennukiga juhtunust,” ütles Peskov ja lisas, et kõnelused olid “väga konstruktiivsed ja sisurikkad”. Kreml on lükanud tagasi lääneriikide “russofoobsed” väited, mille kohaselt aitas Moskva Minskit Protasevitši arreteerimisel. Arreteerimise üheks põhjuseks oli vahistatud ajakirjaniku asutatud meediakanal, mis teavitas ja aitas koordineerida Lukašenka vastu suunatud meeleavaldusi.

Sellel nädalal sundis Venemaa vähemalt kahte Euroopa lennuettevõtet tühistama lennud Moskvasse, kuna ei kiitnud heaks lennuplaane, mis nõudsid ümbersõitu Valgevenest.