1924. aastal alustasid vennad Adolf (Adi) ja Rudolf (Rudi) Dassler jalatsitootmisega tegeleva ettevõttega. See asus nende ema pesuköögis. Nimeks sai sel Gebrüder Dassler, Sportschuhfabrik.

Adi oli see, kes jalatseid disainis ning karismaatilisem Rudi tegeles müügiga. Ajaga hakkas neil Saksamaal väga hästi minema. Siis lõi Adi midagi, mis tõi neile ka rahvusvahelist tuntust. Need olid naelad, mida sai jalatsite alla panna.

Vennad said tuttavaks Saksamaa kergejõustikutreener Josef Waitzeriga, kelle kaudu jõudsid nad riigi sportlasteni.

1936. aastal läksid vennad Berliini suveolümpiamängudele. Adi lähenes seal mitmetele sportlastele, teiste seas USA sprinterile Jesse Owensile. Kohvris need samad naelikud, mille ta välja oli mõelnud. Ta veenis sportlasi nende jalanõudega võistlema. Owens võitis Dassleri naelikutega neli kuldmedalit. Kokku võideti nende jalatsitega seitse kulda, viis hõbedat ja üks pronks.

Teine maailmasõda ja tüli eskaleerumine

Pärast olümpiamänge müüsid vennakesed umbes 200 000 paari jalatseid aastas. Nad lootsid veel suuremale edule, kuid siis algas suur sõda.

Sõja ajal suleti tehaseid või töötasid need madalama võimsusega, sest töötajaid kutsuti sõjaväkke. Samal ajal soovis Rudolf firmas suuremat mõjuvõimu saada. Ta keeldus võtmast tööle oma lihase õe Marie poegi. Mõlemad pidid seetõttu minema sõjaväkke ning said sõjas surma. Rudolfi otsus tekitas pingeid. Vendade abikaasad hakkasid ka omavahel tülitsema.

Adigi läks 1940. aastal sõtta, kuid tuli peagi tagasi. Nende firmat peeti sõja ajal esmatähtsaks. Ühel hetkel, 1943. aastal, pages Adi koos perega pommivarjendisse. Rudolf ja tema pere olid juba seal ootamas. Adi, kommenteerides tõenäoliselt vaenlaste sõjalennukeid nende peade kohal, ütles: „Kuradi raisad on jälle siin." Rudolf arvas, et see lause oli suunatud talle ja ta perele. See tekitas veelgi pingeid juurde.

Rudolf läks järgmisel aastal ka sõtta ning ta arvas, et Adi oli selle taga. Ta proovis põgeneda, aga Gestapo arreteeris ta. Kinnipidamise ajal tema viha aina kasvas, sest vend juhtis samal ajal nende ettevõtet.

Pärast sõda sattus Rudolf ameeriklaste kätte ning taas arvas mees, et selle taga on tema vend. Tõendeid tal ei olnud.

Adi sattus samal ajal maksude tõttu uurimise alla. Rudolf püüdis kasutada võimalust, et võim ettevõttes enda kätte haarata. Ta punus skeemi, mis jättis temast mulje kui puhtast poisist, aga vennast kui maksukurjategijast. Sellest ei tulnud tal aga midagi välja.

Impeerium läheb pooleks

1948. aastaks olid pinged nii suureks kasvanud, et vennad otsustasid ettevõtte pooleks jagada. Kõik varad ja töötajad jagati ära. Üks vend jäi ühele, teine teisele poole Aurachi jõge. Läbirääkimised olid viimane kord, kui vennad teineteisega rääkisid.

Adile jäi Dassleri jalatsitehas koos 2/3 töötajatega. Rudolf pani jõe teisel kaldal püsti uue firma. Uus algus nõudis ka uusi firmanimesid.

Adile tuli nimi loogilist teed pidi selleks sai Adidas. See oli kombinatsioon tema ees- ja perekonnanimest.

Rudlof püüdis minna sama teed, kuid Ruda ei kõlanud hästi. Ta otsustas lõpuks Puma kasuks, sest leidis, et see kõlab atleetlikult ja väljakutsuvalt.

Rivaliteet ei jäänud vaid vendade vahele. Nende kodulinna Herzogenaurachi kutsuti „kõverkaelte linnaks", sest kui kedagi kuskil kohati, siis vaatasid linnakodanikud alati inimeste jalgu, et näha, kumma firma jalavarje nad kannavad Oldi kas Puma või Adidase toetaja. Isegi abielu Puma ja Adidase perekonnaliikmete vahel oli tabu.

Sõjakirves maeti aastakümnete pärast

Rudi ja Adi surid vastavalt 1974. ja 1978. aastal. Mõlemad jätsid firmad poegadele, kes vihavaenu jätkasid.

Jõuame nüüd aastasse 2009. Kaks poolt olid hakanud vahepeal leppima ning selle lõplikuks tähistamiseks ja sõjakirve maha matmiseks peeti omavahel jalgpallimatš. Täna on mõlemad kodulinnas pea kõigi poolt tolereeritud brändid. Siiski võib kohata mõnd lihunikku või habemeajajat, kes vale firma toodanguga klienti uksest sisse ei lase.

Siiani läheb ka ettevõtetel endil hästi. 2020. aastal oli Adidase käive 22,7 miljardit dollarit. Puma tegi suure hüppe 2014. ja 2019. aasta vahel, kui nende müük pea kahekordistus. 2020. aastal oli nende käive 6,4 miljardit dollarit. Mõlemad ettevõtted on börsil. Adidase turuväärtus on 73 miljardit ning Pumal 17 miljardit dollarit.